Szkolenie rangersów z Parków Narodowych w Adżarii, Gruzja

W maju ruszyliśmy ze szkoleniami dla rangersów w Parkach Narodowych Machakhela i Mtirala (Gruzja).

     

Okazało się, że teren który zna się od podszewki może okazać się tajemniczy i fascynujący. Zespoły pracowników terenowych zapoznawały się z zasadami patrolu grupowego i indywidualnego oraz ćwiczyły różne techniki poruszania się w terenie. Na warsztat trafiła także komunikacja w zespołach, która jest bardzo ważna zarówno w codziennej pracy, jak i podczas akcji ratunkowych. W ruch ruszyły mapy, kompasy i maczety. W związku iż w oby parkach dużym problemem jest kłusownictwo, strażnicy ćwiczyli zasady bezpieczeństwa przy zatrzymaniu sprawcy.

Szkolenie organizowała EkoAkademia Morza Czarnego, partner w projekcie, przy wsparciu administracji PN Mtirala. Szkolenia prowadzone były przez byłego pracownika służb specjalnych oraz pracowników obszarów chronionych.

Podnoszenie kompetencji rangersów jest bardzo istotne ponieważ to właśnie oni odpowiadają za ochronę parku i bezpieczeństwo odwiedzających.

 

Działanie zrealizowano w ramach projektu  Nasz Las II, współfinansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.