APD w Łodzi – fotorelacja

W dniach 27-28 czerwca 2023 roku w Łodzi odbyła się Akademia Przyjaciół Drzew, której tematem przewodnim było prawo, standardy i edukacja dla ochrony drzew.

Część terenowa pierwszego dnia niestety nie trwała tak długo jak byśmy sobie życzyli ze względu na padający deszcz (co ogólnie rzecz biorąc bardzo nas cieszyło, bo pogłębiająca się susza osłabia i zabija drzewa). Kontynuowaliśmy szkolenie  w sali susząc przemoczone ubrania i rozgrzewając się ciepłą herbatą (co poniektórzy herbatą z lipy 😊). Duże doświadczenie trenerów, ilość przetestowanych ćwiczeń oraz zadań a przy tym przekazywana spora dawka wiedzy sprawiły, ze czas minął uczestnikom „za szybko”. Podczas szkolenia nie zabrakło m.in. ćwiczenia fenologicznego z wykorzystaniem kart do gry w drzewne rodzinki, koła kolorów i malowania naturalnymi barwinkami, porównania drzew Polski i egzotycznych, budowy drzewa, wielkich drzewnych puzzli i zwierząt związanych z drzewem, przeglądu książek o drzewach oraz terenowych metod edukacyjnych i zabaw powiązanych z wymianą pomysłów i doświadczeń uczestników.

Drugi dzień poświęciliśmy na aspekty prawne związane z ochroną drzew oraz standardom ochrony drzew, gdyż ich właściwa ochrona, to inwestycja w przyszłość. Aby drzewa nam służyły, powinny w przestrzeni kontrolowanej i zdominowanej przez ludzi podlegać pewnym normom, które pozwalają na ich bezpieczne i wieloletnie utrzymanie.

Wsparcia udzielamy w ramach projektu  “Obywatele dla drzew – drzewa dla klimatu” , który finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele –Fundusz Regionalny.