5tki dla drzew

W piątek 19.04.2024 (start godz. 18:00) serdecznie zapraszamy do EkoCentrum Wrocław (ul. Św. Wincentego 25 A,C) na maraton pisania pocztówek do posłów. Pocztówka to apel skierowany do parlamentarzystów, ale też członków rządu, o wprowadzenie koniecznych zmian prawnych w celu lepszej ochrony drzew. Propozycje tych zmian przygotowaliśmy (i są dostępne pod adresem https://fer.org.pl/pakiet-koniecznych-zmian-prawnych-dla-lepszej-ochrony-drzew/), a obecnie kontynuujemy proces ich konsultacji.

W miłej atmosferze, okraszonej drobnym poczęstunkiem, porozmawiamy o lepszym prawie dla drzew, tym krajowym i tym lokalnym. Liczymy na udział nowo wybranych radnych, którym drzewa są bliskie i którzy chcą realnie rozwijać zieloną infrastrukturą w naszym mieście.

Jeśli ktoś ma do nas daleko lub nie pasuje mu w tym terminie i tak może nas wesprzeć. Jak to zrobić dowiecie się tu:

Wysyłamy pocztówki do posłów

Treść apelu:

“Drzewa są kluczowym elementem zielonej infrastruktury. W miastach chronią nas przed skrajnymi temperaturami, zanieczyszczeniami oraz powodziami błyskawicznymi, podnoszą jakość naszego życia. Na obszarach wiejskich zadrzewienia i aleje zwiększają plony, chroniąc uprawy przed suszą i wiatrem.

Dlatego apelujemy o wprowadzenie pilnych zmian prawnych zwiększających ochronę drzew, w szczególności poprzez:

  1. Wprowadzenie realnej ochrony strefy korzeni drzew oraz zapobieżenie dewastacji koron poprzez nadmierne i nieuzasadnione ich przycinanie.
  2. Wydawanie zezwoleń na wycinkę drzew jedynie w przypadku uzasadnionej konieczności, przy braku rozwiązań alternatywnych.
  3. Urealnienie wysokości opłat i kar za wycinkę, tak by uwzględniała wartość ekosystemową drzew.
  4. Naprawę mechanizmu nasadzeń zastępczych, tak by kompensowały rzeczywiste straty i zapewniały trwałość nowo sadzonych drzew.
  5. Zwiększenie udziału społecznego w decydowaniu o drzewach.

Aby wyciąć lub zniszczyć drzewo wystarczy chwila, aby je odtworzyć, potrzeba dziesiątek lat.  Wobec dziejącego się na naszych oczach kryzysu klimatycznego i ekologicznego potrzebujemy drzew teraz!”

 

Pocztówka do pobrania i samodzielnego wydrukowania: Pocztowka_A6_skladkaA4

A tu postulaty w wersji graficznej:

 

 

Projekt „Dajmy Drzewom Prawo” realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.