Mapa Przyjaciół Drzew – zapraszamy do sieci

Rozpoczynamy tworzenie mapy inicjatyw dla drzew!

Zwracamy się do Was z prośbą o zerknięcie na przygotowaną przez nas ogólnopolską mapę inicjatywy dla drzew http://drzewa.org.pl/przyjaciele-drzew/

Chcielibyśmy dzięki tej mapie:

– promować Wasze działania (zarówno grup nieformalnych, organizacji jak i pojedynczych osób),

– inspirować innych do podejmowania działań na rzecz ochrony drzew,

– ułatwić dostęp do Was mieszkańcom różnych stron Polski.

 

Fundacja EkoRozwoju od lat zajmuje się tematyką ochrony drzew. Sadziliśmy aleje w Dolinie Baryczy, a potem drzewa wzdłuż dróg w całej Polsce (we współpracy z zarządcami). Opracowywaliśmy plany zadrzewieniowe w 90 gminach, szkoliliśmy zarządców, urzędników i aktywistów. Wydaliśmy kilka ważnych publikacji popularyzujących najnowszą wiedzę o drzewach, m.in. “Drzewa w cyklu życia” i stworzyliśmy cykliczne Forum Przyjaciół Drzew – okazję do spotkań i wymiany wiedzy. W 2016 roku zderzyliśmy się z LexSzyszko i na dobre “ugrzęźliśmy” w interwencjach w sprawie drzew – pomagamy zarówno prywatnym osobom jak i młodszym od nas stażem organizacjom. Prowadzimy Akademię Przyjaciół Drzew.

Obecnie przygotowaliśmy we współpracy z różnymi podmiotami pakiet STANDARDÓW OCHRONY drzew m.in. diagnostyki i inspekcji, cięcia i pielęgnacji, ochrony na placu budowy. Mogą one stanowić bazę dla realnej ochrony drzew, ale by tak się stało muszą zaistnieć w ogólnej świadomości i być może w porządku prawnym.

Drzewa w Polsce, mimo coraz większej wiedzy o zmianach klimatu i roli zielonej infrastruktury w adaptacji i mitygacji, są wciąż masowo wycinane i równie masowo bezmyślnie niszczone. Wielu z nas poszukuje sposobów by ten proces zatrzymać. Ale w pojedynkę nie jest to możliwe.

Bardzo nam zależy abyście:

A/ odszukali na mapie http://drzewa.org.pl/przyjaciele-drzew/ Waszą inicjatywę i dali nam znać mailowo czy opis tam zawarty wymaga korekty, czy jest aktualny,

B/ wskazali nam inne inicjatywy, które warto ująć na naszej mapie Przyjaciół Drzew,

C/ przesłali nam aktualny kontakt mailowy (na który będziemy mogli wysłać zaproszenie na spotkanie sieciujące Przyjaciół Drzew i do innych wspólnych działań)

Wszelkie przekazane przez Was dane administrowane będą przez nas zgodnie z polityką RODO https://fer.org.pl/en/privacy-policy/

——————————————————————————————-

NASZA MSJA:

“Drzewa  są  dobre.  Służą nam nieustannie: chłodzą w czasie skwaru, powstrzymują  susze, powodzie i zawieruchy, żywią i zwiększają plony, czyszczą  powietrze, są domem wielu gatunków… radują oraz koją nasze zmysły.

By mogły pomagać potrzebują uwagi i ochrony. Szczególnie cenne  są  wiekowe drzewa. Bez nich ziemia staje się uboższa i jałowa. Ich  strata  jest praktycznie nie do odtworzenia. Także dlatego należy im się przestrzeń do życia. Jako ludzkość zeszliśmy z drzew i wiele im zawdzięczamy.  Jeśli damy  im spokój – poradzą sobie, my bez nich nie.

Można dbać o drzewa na różnorodne sposoby. Warto obejmować je realną ochroną  prawną, wprowadzać  standardy pielęgnacji i ochrony, edukować oraz  zwracać  uwagę na ich rolę oraz piękno, czy też sadzić nowe  drzewa na  ogołoconej  ziemi.

Razem mamy więcej siły. Pomóżmy sobie  wspólnie  chronić drzewa, działajmy, oddziałujmy, dzielmy się wiedzą  oraz  doświadczeniem,  twórzmy.  Moc jest  w  nas i drzewach.

Przyjaciele Drzew – czas na nasz ruch!”

Nasze strony:

www.drzewa.org.pl

www.fer.org.pl

FB @RuchPrzyjacieleDrzew


Mapę tworzymy dzięki wsparciu z Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca. Fundusz prowadzony przez Fundację dla Polski jest niezależną inicjatywą finansowaną przez obywateli 
dla obywateli. Fundusz wspiera oddolne działania na rzecz ochrony praw i wolności, pokoju społecznego i tworzenia dialogu w Polsce. Więcej o projekcie: Sieć strażników drzew