Wśród drzew, dla drzew – fotorelacja

Piękne i okazałe sędziwe drzewo możemy ściąć w ciągu kliku minut, ale na następne takie będziemy musieli poczekać co najmniej 100 lat. Z okazji Dnia Ziemi przypadającego na 22 kwietnia Przyjaciele Drzew zdecydowali się przypomnieć o roli drzew w życiu ludzi oraz o pilnej potrzebie ich ochrony!

Na skutek postępujących zmian klimatu i nieodpowiedzialnej działalności człowieka lasy znikają z powierzchni Ziemi, zaś w przestrzeni miejskiej jest coraz mniej miejsca na zieloną infrastrukturę. Krajobraz staje się betonowo-pustynny i jest to niestety tendencja, która zdążyła się już ukorzenić. 

Drzewa chronią nas przed upałami, suszą, powodziami i zawieruchami. Dzisiaj, wobec konieczności redukcji emisji dwutlenku węgla, drzewa są nam potrzebne bardziej niż kiedykolwiek przedtem. Naukowcy podkreślają, że drzewa mogą uratować naszą planetę przed całkowitą katastrofą.  Badania naukowe jednoznacznie wykazują pozytywne oddziaływanie drzew na poprawę zdrowia publicznego, obniżenie przemocy w rodzinie i spadku liczby młodocianych przestępstw, promują zdrowy i wszechstronny rozwój dzieci, rozwój lokalnych wspólnot i społeczności. 

We Wrocławiu z okazji Dnia Ziemi aktywiści i miłośnicy drzew zorganizowali wydarzenie plenerowe, które przypomniało nam, że ważna jest nie tylko wartość przyrodnicza, ale i kulturowo-społeczna drzew. Każdy z nas ma jakąś osobistą historię związaną z drzewami. Pod ich okapem nawiązują się relacje i przyjaźnie, powstają dzieła i niezapomniane utwory. 

“W trakcie spaceru z dziećmi mieliśmy okazję drzewo zmierzyć, opukać i wysondować czy ma zdrowe korzenie. To bardzo ważne by drzewo stabilnie stało i dostarczało do korony wodę i substancje mineralne. Zwróciliśmy uwagę na to, że wiele drzew w mieście cierpi z powodu uszkodzenia korzeni, nadmiernego cięcia korony a to ma wpływ na kondycję drzew i bezpieczeństwo ludzi przebywających w ich pobliżu.” – wyjaśnia Magdalena Berezowska-Niedźwiedź koordynująca sieć Przyjaciół Drzew. 

Emilia Militowska z Fundacji EkoRozwoju dodaje, że “w naszym wydarzeniu ważny był komponent związany z historiami, wspomnieniami, opowieściami, zdjęciami z przeszłości dotyczącymi wybranego drzewa. Stanowią one o unikalnej wartości drzewa dla lokalnej społeczności. Dlatego zaprosiliśmy mieszkańców Wrocławia, aby stali się częścią Drzewa Opowieści i podzielili się swoimi historiami. Spotkaliśmy się w samym sercu Parku Tołpy, tuż przy stawie, pod koroną Płaczącej Wierzby. Spisane na karteczkach refleksje zawisły na wierzbie, tworząc instalację – drzewo zebranych opowieści.”

“Symbolika drzew jest obecna niemal w każdej kulturze i religii, jest widzialna w sztuce, rzeźbiona i słyszalna od początków twórczości artystycznej. (…) Poprzez kulturę i sztukę możemy urzeczywistnić relację człowieka z drzewami, zbudować most między światem kultury a światem przyrody, i przechadzać się nim ze zrozumieniem, że zrównoważony rozwój oznacza współistnienie tych dwóch światów w symbiozie. Wraz z Samem Alty – muzykiem od lat mieszkającym we Wrocławiu – zaprosiliśmy Wrocławian – tych starszych i tych młodszych – do dołączenia i współtworzenia z nami muzycznego wydarzenia, podczas którego za pomocą muzyki wyraziliśmy swoją radość za bycie wśród drzew i wdzięczność za ich obecność” – podsumowuje Agata Mazurkiewicz z Fundacji EkoRozwoju. 

Poznanie i zrozumienie tych potężnych istot jakimi są drzewa jest najlepszym sposobem, aby się z nimi zaprzyjaźnić, dbać o nie, a może w końcu po prostu dać im spokój i pozwolić oddychać, a dzięki temu i nasz oddech stanie się miarowy. Zrozumienie tego, to pierwszy krok w budowaniu społecznego zaangażowania na rzecz zrównoważonego kształtowania naszego otoczenia.

 

Wydarzenie realizowane w ramach projektu “Obywatele dla drzew – drzewa dla klimatu”  finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele –Fundusz Regionalny.