Wspieramy stowarzyszenie Flins ze Świeradowa

Niszczenie przyrody, negatywne skutki dla środowiska, przeskalowanie inwestycji i niedopasowanie jej do otoczenia to efekt realizacji dużych deweloperskich projektów w kurortach i w małych miejscowościach turystycznych. Dlaczego tak modne jest dewastowanie urokliwych krajobrazów i zielonej infrastruktury w imię krótkowzrocznego rozumienia „rozwoju”, komfortu i zysku finansowego? To zapytanie, które otrzymaliśmy do lokalnego stowarzyszenia Flins ze Świeradowa Zdroju, które poprosiło nas o interwencję dotyczącą zniszczenia i uszkodzenia drzew na terenie inwestycji realizowanej przez firmę Forest Park.

Podczas prowadzonych prac budowlanych zniszczone zostały korzenie, co ma negatywny wpływ na kondycję, statykę oraz długość życia drzew. Zgięte, połamane, poszarpane, skręcone, wyeksponowane na działanie powietrza  będą infekowane przez patogeny, w tym grzyby pasożytnicze. Im bliżej pnia tym szkody są większe. Uszkodzenia mechaniczne i obcięcie korzeni powodują nieodwracalne zmiany w dalszym rozwoju rośliny. Zniszczenia mogą być niewidoczne na pierwszy rzut oka, drzewo zareaguje na nie dopiero w kolejnych sezonach wegetacyjnych, gdy ludzie zapomną już o prowadzonych klika lat wcześniej pracach remontowych.

Opisana sytuacja pokazuje, ze konflikty z zieloną infrastrukturą, uszkodzenia oraz stresy abiotyczne i biotyczne związane z realizacja inwestycji powodują, że drzew w miastach jest coraz mniej….

Obecnie prowadzone jest postępowanie administracyjne przez Burmistrza Miasta Świeradów – Zdrój.

Wsparcia udzielamy w ramach projektu “Obywatele dla drzew – drzewa dla klimatu”  finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele –Fundusz Regionalny.