Cykl życia drzewa przypomina nasze dorastanie. Jako dzieci jesteśmy wrażliwi i potrzebujemy znaleźć dla siebie przyjazne miejsce — tak jak kiełkująca sadzonka. Kiedy osiągamy pełną dojrzałość, nabieramy gotowości, by pracować dla dobra otoczenia. Na starość nasze doświadczenie i wiedza służą innym, podobnie jak sędziwy buk dający schronienie pod odchodzącą korą i rozłożystymi gałęziami.
Jest coś magicznego w długowieczności drzew, a jednak rzadko pozwalamy im na pełne, szczęśliwe życie i spokojną emeryturę. Pamiętajmy, że by osiągnąć dojrzałość, potrzebują 80-100 lat, a spokojnie dożywają nawet 300, nie wspominając o rekordzistach. Nie bez przesady mówi się, że są żywymi świadkami historii.
Są też ważnym elementem regulującymi klimat na Ziemi. Zatrzymują dwutlenek węgla z atmosfery. Są domem i miejscem szukania pożywienia dla wielu gatunków, także po obumarciu.
Mamy z drzewami tak wiele wspólnego. A jednak przycinanie gałęzi traktujemy, jak wizytę u fryzjera, podczas gdy lepsze porównanie to pobyt na stole operacyjnym. Może zatem warto podejść do nich po ludzku i z sercem?
Wesprzyj zbiórkę i wyrównaj szanse drzew na przetrwanie!
Możliwe, że jesteś tu, bo denerwują Cię bezsensowne wycinki i dewastacja drzew w Twojej okolicy. Dęby, lipy, czy wierzby znikają, jedne po drugich? Co na to spółdzielnia, zieleń miejska, albo zarząd dróg? Przecież zdarza się, że nie widzą różnicy między pielęgnacją a cięciem całej korony drzewa.
Pozbądźmy się betonu. Z ulic i parków, ale też z gabinetów decydentów.
Jesteśmy Fundacją EkoRozwoju. Nasza historia sięga 1991 roku — od tego czasu napędza nas troska o kruche i ograniczone zasoby Ziemi oraz konieczność sprostania największemu wyzwaniu w historii cywilizacji, jakim jest kryzys klimatyczny.
Walka o ochronę drzew jest jednym z elementów naszej działalności. Inne dotyczą klimatu, suwerenności żywnościowej i smogu.
Dlaczego zachęcamy Cię do aktywnego wspierania zbiórki? To nasz kolejny krok na drodze do ulepszenia polskiej polityki ochrony drzew. Zaniedbywanie ich to odroczona tragedia. Słaby dąb, który dziś jest zapomniany — upadnie dopiero, gdy dorosną nasze dzieci.
Dobra ochrona na placach budowy, ograniczone do minimum i tylko niezbędne cięcia korony, właściwe zabezpieczanie korzeni, ograniczanie niepotrzebnych wycinek — to tylko najważniejsze/nieliczne przykłady zmian, o które nam chodzi.
Z myślą o ochronie drzew oraz naszego własnego bezpieczeństwa, inicjujemy działania edukacyjne, które mają na celu uświadamianie znaczenia regularnej i mądrej pielęgnacji zielonych płuc naszej planety.. Zgłoszenia o wycince, które wpływają do urzędników często wynikają z obawy o spadające konary. Z drugiej strony opieszałość osób odpowiedzialnych za obszar zarządzania przestrzenią miejską, którzy nieumiejętne diagnozują problem, prowadzi do nieuzasadnionego usuwania całych drzew, czy nadmiarowego przycinania gałęzi.
Z myślą o walce z błędami w pielęgnacji i niepotrzebną wycinką od 2013 roku prowadzimy również punkt interwencyjno-konsultacyjny. Dajemy porady i wspieramy interwencje osób, które bronią drzew w swojej okolicy. Pomagamy przez telefon, spotykamy się w terenie, udzielamy porad merytorycznych i prawnych.
Tylko w 2022 roku wsparliśmy 54 nowe interwencje.
Sprawny i skuteczny aktywizm przyczynia się do polepszenia systemowego podejścia do ochrony drzew, ale wymaga również stałego finansowania.
Twój wkład może wiele zmienić.
Pracujemy w Twoim interesie
Fundacja EkoRozwoju to grupa ludzi, dla których aktywizm jest codzienną pracą. Jesteśmy aktywni w terenie, w biurach, na konferencjach, warsztatach, wyjazdach i podczas protestów.
Dbanie o dobro wspólne wymaga współpracy międzygrupowej, którą zaburzają nierówności, czy dyskryminacja. W świecie, w którym przyroda jest zwalczana, konflikty się nasilają. Dlatego nasza praca dotyczy równego dostępu do podstawowych praw, jak choćby zadbanych i bezpiecznych drzew.
Wiemy dlaczego tu jesteś. Zależy Ci na drzewach. Zachęcamy Cię więc do wspierania nas wolontaryjnie i do udziału w organizowanych protestach i kampaniach. A jeżeli nie możesz być z nami w centrum wydarzeń, to zawsze masz możliwość dołożyć się do zrzutki i umożliwić nam dalsze reprezentowanie Cię w najważniejszych sprawach.
Liczymy na Twoją pomoc.
Wpłacasz, więc wymagasz — a my to rozumiemy
Twoje pieniądze przeznaczymy na:
- prowadzenie Punktu Interwencji dla Drzew na terenie całego kraju,
- organizację kampanii społecznych,
- prace nad zmianą obowiązujących, niekorzystnych regulacji prawnych dot. ochrony drzew — także tych sędziwych,
- szkolenia dla grup aktywistycznych i urzędników,
- zajęcia edukacyjne dla uczniów i osób uczących,
- budowanie Sieci Przyjaciół Drzew i cyfrowej mapy inicjatyw drzewnych,
- wydruki broszur i materiałów promocyjnych.
Podstawowym źródłem finansowania działalności Fundacji EkoRozwoju są darowizny oraz środki pozyskiwane w ramach grantów, a także odpisy 1,5% podatku (jesteśmy organizacją pożytku publicznego).
Numer KRS Fundacji EkoRozwoju: 0000178876
Zobacz, na czym nam zależy
PRAWO I JEGO PRZESTRZEGANIE
Dzięki finansowaniu edukujemy władze i wywieramy presję na naszych przedstawicielach poprzez spotkania, materiały merytoryczne i akcje medialne. Przede wszystkim jednak pracujemy nad zmianą obowiązujących, niekorzystnych i nieprecyzyjnych regulacji prawnych dot. ochrony drzew. Skoro wybieramy władze, to mamy prawo oczekiwać od nich działania w naszym interesie.
SZERZENIE DOBRYCH PRAKTYK
Rozmawiasz ze znajomymi o ochronie drzew, a oni nie mają jeszcze swojego zdania? Naszym zadaniem jest docieranie do obywatelek i obywateli z jasną i dostępną wiedzą o znaczeniu i ochronie drzew.
ROZWÓJ AKTYWIZMU
Wspierając nas, wspierasz polskie środowisko aktywistów i aktywistek walczących o ochronę drzew. Od lat dbamy o sieciowanie i budowanie Ruchu Przyjaciół Drzew na bazie aktywności obywatelek i obywateli interweniujących w kraju.
Wycinka to kredyt na całe życie, a oprocentowanie rośnie
W całej Polsce głos w obronie drzew i przyrody staje się coraz bardziej wyraźny. We Wrocławiu wycina się średnio ok. 5 tysięcy drzew rocznie, choć miasto realizuje kompensację (sadzenie drzew w zamian za te, które zostały wycięte). Pamiętajmy jednak — każda wycinka to dług, który będzie wyrównany za 50-80 czy 100 lat.
Dlaczego młode drzewa nie zastąpią dojrzałych? Jak argumentował dr Dominik Drzazga z Uniwersytetu Łódzkiego dla portalu Nauka o Klimacie: „Funkcje, które realizuje zieleń – estetyczna, związana z retencją wody, ochładzaniem powietrza czy produkcją tlenu – są realizowane przez duże, dorodne drzewa”.
Dodawał także, że „jeden duży buk produkuje tyle tlenu, ile ok. 1700 10-letnich jego sadzonek”, a „różnica temperatur między centrami miast, gdzie tej zieleni jest stosunkowo mało, a przedmieściami, gdzie jest jej więcej, może dochodzić nawet do 4 stopni C”.
Chcesz lepszej ochrony drzew w Polsce? Wpłać na zrzutkę!
Razem zawalczmy o wyższe standardy:
- cięcia i pielęgnacji drzew,
- inspekcji i diagnostyki drzew,
- ochrony zieleni w procesie inwestycyjnym,
Więcej na stronie https://drzewa.org.pl/standardy/
Działania fundraisingowe Fundacja EkoRozwoju rozwija dzięki wsparciu ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO na lata 2018-2030
Więcej o projekcie: https://fer.org.pl/projekty/dobra-robota-czas-na-ekorozwoj/