Kuźnicki dąb szypułkowy godny należytej ochrony

Las Kuźnicki we Wrocławiu to prawdziwe świadectwo wytrwałości walki aktywistów o zieleń. Rośnie w nim wiele ciekawych gatunków drzew oraz wyróżniający się rozłożystą koroną kilkusetletni dąb szypułkowy.

Aktywiści i przedstawiciele Rady Osiedla mają nadzieję, że zostanie on jednym z wrocławskich pomników przyrody. Drzewo charakteryzuje się wybitnymi walorami estetycznymi i krajobrazowymi, a także osobniczymi ze względu na rozmiar i wiek. Ma również znaczenie historyczne, rośnie w miejscu dawnego cmentarza z 1888 roku. Samo drzewo zostało uwzględnione na planie cmentarza z 1928 roku.

W przypadku ustanowienia ochrony będzie to pierwszy i być może jedyny pomnik przyrody na obszarze osiedla Kuźniki. Okazały dąb spełnia wszystkie warunki wymienione w rozporządzeniu, aby zostać pomnikiem. Został również uwzględniony na mapie wrocławskich studentów z Uniwersytetu Wrocławskiego „ZŁAP POMNIK”, a ekspertyza wykonana przez prof. dr hab. Dariusza Tarnawskiego utwierdza w przekonaniu, ze wskazany dąb jest cennych drzewem.

 

 

Wsparcia udzielamy w ramach projektu “Obywatele dla drzew – drzewa dla klimatu”  finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele –Fundusz Regionalny.