Cykl podkastów #MówiąDrzewa

Serdecznie zapraszamy do słuchania nas w cyklu podkastów o drzewach.

1. PRACA DLA DRZEW. W pierwszym odcinku mówią ich adwokatki, Magdalena Berezowska-Niedźwiedź i Sabina Lubaczewska, które od lat szkolą, interweniują i edukują, by ludzie mniej drzewom szkodzili, a bardziej pomagali. Odbiorcami projektów, które prowadzi Fundacja EkoRozwoju są nie tylko społecznicy i aktywiści, ale też urzędnicy, nauczyciele i… dzieci. Jeśli chcesz się zaangażować w obronę drzew, ten podcast jest właśnie dla ciebie!

Rozmowę znajdziecie w serwisach Anchor i Spotify: https://spotifyanchor-web.app.link/e/uMt1dpAhmsb, a także na YouTube: https://youtu.be/yYFC9fQGZ7g

2. DRZEWA W CYKLU ŻYCIA. Tym razem rozmawiają ze sobą Krzysztof Smolnicki i Piotr Tyszko-Chmielowiec, postaci emblematyczne i kluczowe nie tylko dla naszej Fundacji (pozdrawiamy Instytut Drzewa!). A rozmawiają, jak geolog z arborystą, oczywiście o czasie: o kruchości, śmiertelności, ale i niezwykłej zdolności drzew do regeneracji. Znalazło się w tym dialogu także miejsce na wspomnienia, podsumowania, marzenia, ale i dygresje oraz nieoczywiste skojarzenia: od aluzji do kariery politycznej Churchilla, aż po rozważania o “mózgu” i “układzie nerwowym” drzew.

Rozmowa do odsłuchania na Spotify: https://spotifyanchor-web.app.link/e/ViY1BOhyWsbA, a także na YouTube: https://youtu.be/JWbxTfmKjkU

3. CO POLCY MYŚLĄ O DRZEWACH? Na deszczowy wieczór (i nie tylko!) polecamy kolejny odcinek cyklu podkastów #MówiąDrzewa na kanale #za5dwunasta. Tym razem usłyszymy samych siebie, bo rozmawiamy o tym, co Polki i Polacy sądzą o drzewach i jak nasze podejście zmieniało się w ciągu ostatnich lat. Dr Beata Pachnowska (IMAS International, Instytut Drzewa) przybliża wyniki badań ankietowych, które prowadziła od 2015 r. i rzuca nieco światła na mechanizmy psychologiczne, które odgrywają rolę w postrzeganiu przyrody. Czy boimy się drzew? Ile wolności jesteśmy gotowi  dla niej poświęcić? Co z ryzykiem? Nie zdradzimy żadnych szczegółów – dajcie się zaskoczyć podczas słuchania!

Rozmowę znajdziecie w serwisie Spotify: https://spotifyanchor-web.app.link/e/wixbj5y59sb, a także na YouTube: https://youtu.be/-5xlh2J7Lgo

4. NA RATUNEK OWADOM. Robaki? Robaczki? Robale? A ty jak mówisz na owady i czy na pewno to najlepsze określenie? Zapraszamy do kolejnego odcinka podkastu #MówiąDrzewa na kanale #za5dwunasta. Tym razem naszym gościem jest dr hab. Marcin Kadej z Uniwersytetu Wrocławskiego, badacz, wykładowca i prawdziwy pasjonat tej ogromnej gromady zwierząt.
Z odcinka dowiecie się, jak ważne dla środowiska są te bezkręgowce, jakimi sieciami zależności powiązane są z innymi zwierzętami i ze światem ludzi. I, oczywiście, co znaczą dla drzew, a drzewa dla nich. A może też zaczniecie się nimi fascynować albo przynajmniej spróbujecie polubić? Dla drzew byłaby to bardzo wiadomość!
Rozmowę znajdziecie w serwisie Spotify:
https://spotifyanchor-web.app.link/e/Kq12PdCSfub, a także na YouTube: https://youtu.be/IdcJr6Vw0RY

5. NA TROPIE DRZEW. Czy można tropić drzewa? Tym właśnie zajmują się treehunterzy! W lasach, parkach, na bagnach i w miastach szukają i opisują najbardziej spektakularne okazy. Nie jest to łatwe zadanie, bo oprócz drzew w katalogach i rejestrach pomników przyrody, mnóstwo jest takich, które nie zostały jeszcze dostrzeżone, docenione i objęte ochroną.
Jak się “poluje” na takie drzewa? Kim są ludzie, którzy się tym zajmują? Dlaczego warto chronić olbrzymy i żywe pomniki? O tym wszystkim dowiecie się z rozmowy z naszym wrocławskim treehunterem, Pawłem Lenartem, w nowym odcinku cyklu #MówiąDrzewa na kanale #za5dwunasta.
Rozmowę znajdziecie w serwisie Spotify:
https://spotifyanchor-web.app.link/e/TRAVj5jHrub, a także na YouTube: https://youtu.be/BxsNJGbKlu0

6. Owady i drzewa. Jak układają się relacje między nimi? W drugiej części rozmowy z prof. Marcinem Kadejem skupiamy się na bioróżnorodności i relacjach drzew z owadami. Sprawdzimy, co wspólnego z drzewami ma kowal bezskrzydły i dowiemy się kim jest skupieniec lipowy. Swoje pięć minut będą miały również zadrzechnia fioletowa, filigranowy prześwietlik platanowiec i pachnica dębowa. A także szrotówek kasztanowcowiaczek, pogromca kasztanowców, w walce z którymi zyskaliśmy ostatnio nowych sprzymierzeńców. W tym odcinku zastanowimy się także, w jakich sytuacjach i kontekstach relacje drzew z owadami mogą być korzystne dla obu stron.

Rozmowę znajdziecie w serwisie Spotify:
https://spotifyanchor-web.app.link/e/WoZessWxbwb, a także na YouTube:
https://youtu.be/p4baETTaKf4

7. BEZPIECZEŃSTWO PRZY DRZEWACH. Życie z ludźmi to nie jest łatwa sprawa, więc nic dziwnego, że drzewa rosnące w otoczeniu człowieka wymagają szczególnej troski. Ale co to oznacza w praktyce? Czy drzewa koniecznie trzeba przycinać? Jak ocenić, czy nadszedł dobry moment na wykonanie zabiegów wokół drzew? Czym się kierować w pracy przy drzewach, by przede wszystkim im nie zaszkodzić? Na te i inne pytania, w świetle standardów cięcia i pielęgnacji oraz diagnostyki i inspekcji drzew opowiada Kamil Witkoś-Gnach, dyrektor zarządzający Instytut Drzewa.

Rozmowę znajdziecie w serwisie Spotify: https://spotifyanchor-web.app.link/e/8mjyu6Efxwb

A także na YouTube: https://youtu.be/yJYJIwAGN2o

8. MYŚLEĆ DZIAŁAĆ I ŚWIĘTOWAĆ. Po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową imienia i nazwiska gościa naszego kolejnego podkastu z cyklu #MówiąDrzewa na kanale #za5dwunasta przeczytacie ponurą, wręcz mafijną historię tzw. afery dębowej. W latach 2014-15 pod Wołczynem w województwie opolskim masowo wycinano drzewa, w tym majestatyczne, kilkusetletnie dęby. Odpowiedzialni za to bandyci podpalili dom  Adama Ulbrycha, który od początku nagłaśniał tę sprawę i protestował z innymi mieszkańcami. Po latach wracamy do tamtych wydarzeń, bo jak w soczewce skupiają w sobie różne systemowe problemy z ochroną drzew i szeroko pojętej przyrody. Z dzisiejszego odcinka dowiecie się, jak Adam Ulbrych, chłop twardo stąpający po ziemi, stał się radykalnym aktywistą, a także z jakimi absurdami spotyka się po dziś dzień w kontaktach z urzędnikami i politykami. Będzie też o potrzebie świętowania i nadziei, która daje energię do działania.

Rozmowę znajdziecie w serwisie Spotify: https://spotifyanchor-web.app.link/e/LpqfE1y41xb

A także na YouTube: https://youtu.be/Nzq1-RGP5Yg

9. O czym tak naprawdę szumią wierzby? A może by ich tak posłuchać i opowiedzieć innym co mówiły? Jak założyć społeczny rezerwat przyrody? i… co można zrobić dla polskiej przyrody? Odpowiedzmy sobie na te, jak i inne pytania razem z naszym gościem Krzysztofem Koniecznym. Posłuchajcie o nieoczywistych pomysłach na ochronę przyrody (w tym drzew).

Polecamy się do słuchania na Spotify: https://tiny.pl/cmmz1

A także na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=UqtEGme73ng

10. Czy drzewa nam się o(d)płacają? Jeśli tak – to jak wycenić usługi ekosystemowe, którymi służą nam drzewa? A jest ich ponad czterdzieści. Czy potrzebni są nam inżynierowie od drzew? Jak zarządzać drzewami biorąc pod uwagę europejskie doświadczenia? Czy potrzebujemy inżynierów drzew? Jak bilansować korzyści i koszty, wypracowywać rozwiązania pomiędzy specjalistami od zielonej infastruktury i tymi od tej szarej? Jakie jest optymalne pokrycie miasta koronami drzew? Czy wiecie, że drzewa pomagają nam walczyć z depresją? I czego nas mogą nauczyć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w rozmowie, którą przeprowadził Krzysztof Smolnicki z Kamilem Witkosiem-Gnachem z Instytutu Drzewa.

Polecamy się do słuchania na Spotify: https://tiny.pl/ctq6v

A także na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=4d19AuC94gQ

 

 

Cykl podkastów realizujemy  w ramach projektu “Obywatele dla drzew – drzewa dla klimatu”  finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele –Fundusz Regionalny.