Wsparcie interwencji na rzecz drzew w 2025 roku

Fundacja EkoRozwoju od wielu lat prowadzi punkt interwencyjny, w ramach którego udziela wsparcia merytorycznego i instytucjonalnego osobom podejmującym działania w obronie drzew.

W ramach realizowanych działań zajmujemy się przyjmowaniem zgłoszeń dotyczących m.in.:

  • planowanych wycinek drzew (poza terenami leśnymi),
  • nielegalnego usuwania drzew i krzewów,
  • uszkodzeń i zniszczeń koron drzew,
  • nieprawidłowo prowadzonych prac ziemnych skutkujących uszkodzeniem systemów korzeniowych.

Porady udzielane są drogą mailową lub telefoniczną. W wielu przypadkach Fundacja podejmuje również w imieniu osób interweniujących działania prawne – zarówno na etapie wyjaśniania sytuacji, jak i poprzez udział w postępowaniach administracyjnych.

Zakres działalności punktu interwencyjnego obejmuje m.in.:

  • udzielanie porad telefonicznych, mailowych oraz spotkania z aktywistami zgłaszającymi problemy związane z drzewami,
  • wizje lokalne i pracę w terenie,
  • współpracę z prawnikiem,
  • przygotowywanie wniosków w trybie dostępu do informacji publicznej oraz informacji o środowisku – dla lokalnych liderów, działaczy i osób poszukujących pomocy,
  • prowadzenie korespondencji z organami administracji (mailowej, pisemnej) oraz komunikacji telefonicznej,
  • analizę otrzymanych danych i dokumentów, formułowanie argumentacji merytorycznej, rekomendacji i wniosków dla osób korzystających ze wsparcia,
  • analizę materiałów dostępnych w Internecie i literatury specjalistycznej,
  • przygotowywanie wniosków o ustanowienie pomników przyrody.

Dzięki działalności punktu interwencyjnego osoby zaangażowane w ochronę drzew otrzymują nie tylko niezbędne informacje, ale również realne wsparcie prawne i instytucjonalne, które pozwala im skuteczniej działać na rzecz zachowania zieleni w swoich miejscowościach.

Dzięki realizacji projektu „Ruch Przyjaciół Drzew” w okresie od 1 stycznia do 31 lipca 2025 roku wsparliśmy merytorycznie i organizacyjnie 50 nowych interwencji na rzecz drzew oraz kontynuowaliśmy sprawy procedowane we wcześniejszym okresie.

.

.

PROJEKT “RUCH PRZYJACIÓŁ DRZEW” FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO INSTYTUTU WOLNOŚCI – CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO W RAMACH RZĄDOWEGO PROGRAMU FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH NOWEFIO NA LATA 2021-2030