SOS dla drzew – akcja medialna

Drzewa dziś, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, potrzebują naszej pomocy. Dlatego 10 grudnia aktywiści, skupieni w Sieci Przyjaciół Drzew wyszli w całym kraju w teren by oznakować czarnymi szarfami z napisem „SOS Dajmy Drzewom Prawo” zagrożone wycinką lub zniszczone drzewa.  Ogólnopolski symboliczny protest zwraca uwagę na kluczową rolę jaką pełnią drzewa dla ludzi oraz na potrzebę wprowadzenia niezbędnych zmian prawnych dla ich ochrony. Organizatorzy akcji zwracają uwagę, że zmiany są pilne – zarówno na poziomie krajowym jak i lokalnym.

Drzewa służą nam nieustannie: chłodzą w czasie skwaru, powstrzymują susze, powodzie i zawieruchy, żywią i zwiększają plony, czyszczą powietrze, są domem wielu gatunków… radują oraz koją nasze zmysły. Drzewa stanowią kluczowy element zielonej infrastruktury, który zaspokaja liczne potrzeby społeczne, pomaga w adaptacji do zmian klimatu i ma konkretną mierzalną wartość ekonomiczną.

Niestety drzewa są niszczone i zbyt pochopnie usuwane. Wycinki nie są adekwatnie kompensowane (w dużej mierze są to działania nieefektywne i źle zaplanowane). Udział społeczny jest bardzo ograniczony, a sytuacje konfliktowe i walki o drzewa są powszechne oraz coraz częstsze.

Bez zmian prawnych, zarówno na poziomie lokalnym jak i krajowym, drzewa same sobie nie poradzą. Pilnie potrzebujemy skutecznej ochrony drzew od korzeni po koronę. Korzenie – niezbędne do życia drzewa wymagają strefy ochrony. W przypadku koron drzew konieczna jest rewizja dopuszczalnych cięć i sposobu oceny jej zniszczenia. Opłaty za wycinkę muszą uwzględnić wartość usług ekosystemowych jakie pełnią drzewa oraz koszty odtworzenia. W trakcie decydowania o losie drzew powinna być też przeanalizowana możliwość zastosowania rozwiązań alternatywnych – wycinka powinna mieć miejsce w sytuacji braku innych opcji. Potrzebny jest również sprawnie działający system nasadzeń kompensacyjnych (bo dojrzałych drzew nie można tak po prostu zastąpić) zapewniający ich jakość i trwałość. Wreszcie – niezbędnym elementem ochrony jest zapewnienie udziału społecznego w procesie zarządzania drzewami i podejmowaniu decyzji o wycinkach.

Zwykle temat drzew powraca na wiosnę i latem, gdy bardziej odczuwamy ich pozytywne oddziaływanie. Ale z ochroną drzew nie możemy czekać. Spotykamy się 10 grudnia w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Jesienią tego roku Rada Praw Człowieka ONZ, przy braku głosów przeciwnych, ogłosiła dostęp do środowiska fundamentalnym prawem człowieka. Mamy prawo do drzew, a drzewa mają prawo do ochrony.

Nie możemy się już dłużej godzić na bezsensowne i nieuzasadnione usuwanie i niszczenie drzew. Dajmy drzewom nowe i lepsze prawo. #DajmyDrzewomPrawo, #SOSdlaDrzew

W akcji wzięli udział m.in. przedstawiciele następujących inicjatyw: Drzewa Kołobrzegu, Noga w Łapę, Drzewa w Mieście dla Klimatu, Zielone Kujawy, Społeczny Ruch Sympatyków Parku Grabiszyńskiego „51”, Zielone Kuźniki, Inicjatywa Sąsiedzka Grochowska 299, Nasze Maślice, Stowarzyszenie MODrzew – Monitoring Obywatelski Drzew, Płockie Koło Partii Zieloni, Płock dla Drzew, Fundacja Rozwoju Ekologicznego i Ochrony Środowiska “EKO-LUBUSZ”, Towarzystwo Przyjaciół Słońska Unitis Viribus, Stowarzyszenie Pszczyna Miasto Zielone, Stowarzyszenie Eko Orońsko, Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych, Stowarzyszenie OKO NA SOKO, Społeczni Strażnicy Drzew Rzeszów, Made in Brochów.

W prasie w całym kraju pojawiły się medialne relacje:

‘https://smoglab.pl/drzewa-prawo-sos/

https://wroclaw.tvp.pl/57385464/czarne-szarfy-wokol-drzew-na-wroclawskim-sepolnie

https://metropoliabydgoska.pl/dajmy-drzewom-prawo-bydgoszcz/

https://www.radiopik.pl/2,97323,aktywisci-oznaczyli-drzewa-na-pl-wolnosci-trzeba

https://www.radioram.pl/articles/view/43654/Czarne-wstazki-na-drzewach-na-wroclawskim-Sepolnie-To-ogolnopolska-akcja

https://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/7,48722,27898449,stop-miejskim-wycinkom-drzew-sos-dla-drzew.html

https://rzeszow-news.pl/dajmy-drzewom-prawo-czarne-szarfy-na-drzewach-w-rzeszowie-na-znak-protestu/

https://gazetawroclawska.pl/drzewa-we-wroclawiu-z-czarnymi-szarfami-co-to-za-akcja-zdjecia/ar/c1-15946887

https://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,czarne-szarfy-na-drzewach-na-sepolnie-co-to-za-akcja-zdjecia,wia5-3266-62930.html

https://www.slubice24.pl/wiadomosci/aktualnosci/18204-sos-dajmy-drzewom-prawo-akcja-ochrony-drzew-w-slubicach?fbclid=IwAR2XxSDuUhk9_-GqzoCnu7q84kmRU0Uk6F5RuuMeLOXXZwVsQRqYjnyxPxQ

https://twoje-miasto.pl/artykuly/wait/387446

http://wroclaw.doba.pl/artykul/dajmy-drzewom-prawo-czarne-szarfy-wokol-drzew-na-sepolnie/38753/0

https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/114922/Czarne-wstazki-na-drzewach-na-wroclawskim-Sepolnie-To-ogolnopolska-akcja

https://www.radioram.pl/articles/view/43654/Czarne-wstazki-na-drzewach-na-wroclawskim-Sepolnie-To-ogolnopolska-akcja

Radio luz: https://we.tl/t-g16EzOk6S9

TV Echo24 https://echo24.tv/dajmydrzewomprawo-aktywisci-chca-zwrocic-uwage-na-ich-role/

‘http://tuteraz.pl/wroclaw/11/12/2021/czarne-szarfy-na-drzewach-na-sepolnie-co-to-za-akcja-zdjecia/

https://www.eska.pl/torun/zielone-kujawy-postawia-mobilne-pluca-w-toruniu-protestuja-tez-w-sprawie-wycinki-drzew-aa-kVZf-jsxT-1rjA.html?fbclid=IwAR31Ovxz5H_Uo84hOqEgMjOj3x_VuTMh3mgMx8h_7WfOMoLgBipDtiFmIwg

Więcej informacji o propozycjach zmian prawnych na stronie:

drzewa.org.pl/dajmy-drzewom-prawo/


 

Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu „Chrońmy drzewa z ludźmi i dla ludzi”,  z dotacji programu Aktywni Obywatele -Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.