Let’s not WASTE the planet 2

Masz od 18 do 26 lat i jesteś zaangażowana/y/_  lub chcesz się zaangażować w działania na rzecz środowiska i zrównoważonego rozwoju? Mieszkasz w Niemczech, Francji lub Polsce? Chcesz stać się częścią rosnącej, transgranicznej sieci młodych ludzi zaangażowanych na rzecz środowiska?

Dołącz do drugiej części wymiany, która odbędzie się w Niemczech od 19 do 25.09.2022

Wyślij zgłoszenie do 18.07.2022 dostępne pod linkiem: link do framaforms.

Zjednocz wysiłki z innymi,  zainspiruj się i  wzmocnij swoje umiejętności – stań się częścią projektu “Let’s not WASTE the planet”.

Podczas trzech spotkań między majem 2022 a kwietniem 2023 roku poznamy się i wymienimy doświadczeniami w walce o Sprawiedliwość Klimatyczną, zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Wspólnie zdobędziemy nową wiedzę o wyzwaniach społeczno-ekologicznych w naszych regionach, przeprowadzimy praktyczne warsztaty i porozmawiamy o tym, jak wyrażać swój głos w kreatywny sposób. Szczególną uwagę poświęcimy kwestiom redukcji odpadów i nadmiernego wykorzystywania zasobów, osadzając je w szerszych kontekstach społeczno-ekologicznych.

Częścią każdego modułu będzie wymiana doświadczeń z innymi osobami chcącymi wprowadzić zmiany, a także możliwość nawiązania kontaktów z uczestnikami z pierwszej rundy projektu.

Kto może wziąć udział?

Program jest odpowiedni dla młodych dorosłych (w wieku od 18 do 26 lat), którzy zarówno mają już pewne doświadczenie w aktywizmie i/lub angażują się w sprawy społeczno-ekologiczne (np. Fridays For Future, organizacje ekologiczne), ale i może stanowić świetny punkt wyjścia dla osób stawiających pierwsze kroki w tej tematyce.

Niezależnie od tego, czy jesteś już zaangażowany, czy dopiero myślisz o z włączeniu się w aktywności proekologiczne – “Let’s NOT waste the planet!” może być doskonałą okazją do utrzymania motywacji do działania,  zdobycia nowych umiejętności oraz platformą do sieciowania się z innymi.

Językami roboczymi będą francuski, niemiecki i polski. Podstawowa znajomość języka angielskiego będzie pomocna, ale nie jest wymagana.

Kiedy i gdzie:

Część I: 04.-10.05.2022 – Krzyżowa (Dolny Śląsk), PL  (wymiana odbyła się)

Podczas tygodnia spotkań w Krzyżowej Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego / Stiftung Kreisau młodzież z Polski, Niemiec i Francji brała udział między innymi w warsztatach “Klimat do zmiany” prowadzonych przez naszych edukatorów, debacie i spotkaniu na temat recyklingu i greenwashingu z wolontariuszami ESC EkoCentrum, a także w warsztatach tworzenia ogrodu permakulturowego.

 

 

Otwarty nabór zgłoszeń na wymianę w Niemczech!

Do 18.07.2022 prowadzimy uzupełniający nabór na drugie spotkanie z cyklu trzech.

Część  II: 19.-25.09.2022 – Finsterbergen (Turyngia), DE

Podczas drugiej części wymiany młodzieżowej w Niemczech skupimy się na kreatywnych formach protestu przeciw katastrofie klimatycznej.  Podczas wspólnych spotkań będziemy zastanawiać się nad rolą sztuki i działań artystycznych w procesie reagowania na zmiany społeczne i wywierania wpływu na system, nad tym w jaki sposób sztuka może wspierać aktywizm i edykację klimatyczną. Uczestnicy wymiany zostanął zaproszeni do udziału w warsztach kreatywnych, podczas których zostanie stworzony mural poruszający temat “kryzysu klimatycznego”. Końcowy przekaz powstałego w sposób kolektywny muralu  będzie zależał od uczestników – od ich pomysłowości i partycypacji.

Do udziału w wymianie zapraszamy wszyskie osoby, które:

  • są zainteresowane kreatywnymi działaniami
  • poszukują sposobu reagowania i przeciwdziałania zmianom kilmatycznym
  • są zainteresowane współpracą i wymianą międzynarodową
  • chcą spędzić pięć dni w środowisku międzynarodowym agażując się we wspólnotową, twórczą pracę

Część III: 24.-30.04.2023 – Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, FR

Jaki jest koszt udziału w projekcie?

Zakwaterowanie i wyżywienie pokrywane jest przez organizatorów.

Projekt jest finansowany ze środków programu Erasmus+ Unii Europejskiej oraz przez Francusko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Dzięki temu wsparciu pokrywane są koszty podróży w ramach limitów określonych w wytycznych programu Erasmus+.

Obowiązuje opłata za uczestnictwo w wysokości 60 EUR dla uczestników mieszkających we Francji lub w Niemczech oraz 150 PLN dla uczestników mieszkających w Polsce (obejmująca cały cykl).

Jak zgłosić się do udziału?

MOŻNA DOŁĄCZYĆ DO DRUGIEJ CZĘŚCI WYMIANY MŁODZIEŻOWEJ wysyłając zgłoszenie dostępne pod tym linkiem: link do framaforms. Zgłoszenia przyjmujemy do 18 lipca 2022. 

Uczestnicy zostaną wybrani w zależności od ich motywacji, a także pod kątem stworzenia grupy jak najbardziej zróżnicowanej.

Masz pytania?
Skonaktuj się z nami mailowo:

W związku z obecną pandemią wszelkie nieprzewidziane wydarzenia mogą spowodować zmiany w programie, terminach lub miejscach naszych spotkań. Zależy nam na tym, aby zaoferować Ci wymianę offline, z zachowaniem odpowiednich środków higieny i bezpieczeństwa. Będziemy jednak oczywiście dostosowywać naszą koncepcję, aby zapewnić uczestnikom i naszemu zespołowi bezpieczne i zdrowe doświadczenia!!

Osoba kontaktowa:
Agata Maurkiewicz: a.mazurkiewicz@fer.org.pl
Termin realizacji:
01.05.2022-30.04.2023
Status:
Realizowany

Ostatnio w projekcie: