Fotorelacja z Akademii Przyjaciół Drzew

W dniach 3-4 listopada 2022 roku w Zamku Kliczków i okolicy odbyła się terenowa Akademia Przyjaciół Drzew, której tematem przewodnim były drzewa sędziwe.

W trakcie dwudniowego spotkania poruszyliśmy zagadnienia dotyczące ochrony drzew pomnikowych oraz drzew weterańskich. Rozmawialiśmy o wartości drzew, w tym o wycenie odtworzeniowej drzew. Poznaliśmy program i -Tree służący m.in. do wyceny monetarnej korzyści dostarczanych przez drzewa, czy też pozwalający policzyć procent powierzchni pokrytej koronami drzew. Omawialiśmy podstawy prawne przygotowania i złożenia wniosku o objęcie drzewa ochroną pomnikową.

Pracując w terenie i korzystając z taśmy mierniczej oraz z wysokościomierza uczestnicy zapoznali się z techniką mierzenia obwodu, średnicy, wysokości drzew – podstawowych parametrów niezbędnych podczas inspekcji drzew.

Dyskutowaliśmy o problemach siedliskowych drzew odwiedzając „żywe” pomniki przyrody – okazałe i sędziwe wiązy, dęby i lipy rosnące w Starej Olesznej. Główną atrakcją drugiego dnia szkolenia były odwiedziny najstarszego drzewa w Polsce – cisa Henrykowskiego oraz spotkanie z jego opiekunem, który podzielił się z uczestnikami wiedzą dotyczącą opieki i pracy przy (i na) drzewach sędziwych. Była mowa m.in. o “chirurgii drzew” i wielu problemach, które pozostawiła po sobie ta stara szkoła.

 

Szkolenie realizowane było w ramach projektu “Przyjaciele Drzew – rozwój inicjatyw obywatelskich w kraju” sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030”.