Dzień Wierzby 2022 – czas na ochronę pomnikową!

Dość rzezi drzew! Drzewa warto sadzić, ale zdecydowanie najistotniejszym działaniem jest ich ochrona przed wycinkami! Piękne i okazałe, sędziwe drzewo możemy ściąć w ciągu kliku minut, ale na następne takie będziemy musieli poczekać jakieś 100 lat. Dlatego w tym roku zapraszamy do akcji znajdowania drzew pomnikowych i zgłaszania ich do ochrony.

Rok temu Przyjaciele Drzew włączyli się do ogólnopolskiej akcji sadzenia wierzb. Najważniejsza jest jednak ochrona tego co mamy i często bezpowrotnie niszczymy – sędziwych drzew. Potrzebujemy pilnych zmian prawnych dla ich ochrony. Dajmy drzewom nowe i lepsze prawo. Bez zmian prawnych, zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym drzewa same sobie nie poradzą. Póki co jednak najskuteczniejszą formą ochrony drzew jest obejmowanie ich ochroną pomnikową – i od tego zaczynamy.

Naszym strategicznym celem jest jednak pełniejsza ochrona drzew, by mogły nas chronić przed upałami, suszą, powodziami i zawieruchami. By mogły łagodzić skutki zmian klimatu, oczyszczać powietrze, być domem wielu gatunków… radować oraz koić nasze zmysły. Dzisiaj, w czasie kryzysu klimatycznego oraz wobec konieczności redukcji emisji dwutlenku węgla, drzewa są nam potrzebne bardziej niż kiedykolwiek przedtem! Naukowcy mówią, że drzewa – i tylko drzewa! – mogą uratować naszą planetę przed całkowitą katastrofą. Pamiętajmy przy tym, że to czego potrzebujemy – jak najszybciej i jak najwięcej – to duże, dojrzałe drzewa, a nie ich kikuty lub rachityczne sadzonki.

Społeczna mobilizacja przy drzewach pomnikowych wzmocni ruch Przyjaciół Drzew, by skutecznie wpłynąć na władze i prawo #DajmyDrzewomPrawo 21 marca 2022 (poniedziałek) zamierzamy wyjść w teren z tabliczkami „Proponowany Pomnik Przyrody” i w jednym terminie w wielu miejscach w kraju oznakować drzewa godne ochrony pomnikowej.
Znajdźmy w terenie drzewa sędziwe, które warto zabezpieczyć przed potencjalną wycinką i objąć je ochroną pomnikową! Postarajmy się w tym dniu znaleźć sędziwe wierzby, ale i inne gatunki. Ważne by zrobić to razem, w jednym dniu, w przestrzeni w której pojawiają się ludzie. Zrobić zdjęcia. Relacje szeroko opublikować w mediach społecznościowych oznaczając je: #DajmyDrzewomPrawo, #DzieńWierzby

Warto też zaprosić/poinformować okoliczne media.

Od nas możecie otrzymać tabliczki z napisem „Proponowany Pomnik Przyrody”, informacje dla mediów oraz wsparcie promocyjne. Prosimy o zgłoszenie do dnia 16.03.2022 r. na adres: m.berezowska@eko.org.pl

Przyjaciele Drzew – bądźmy aktywni, pomysłowi… Każde nawet najmniejsze działanie daje efekt. Wspólnie mamy Moc!

 

UWAGA! Po akcji prosimy zdjąć tabliczki, miejsce zostawiamy takie jak je zastaliśmy!

Do pobrania:

Materiały pomocnicze:

 

Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu „Chrońmy drzewa z ludźmi i dla ludzi”,  z dotacji programu Aktywni Obywatele -Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.