Debata Obywatelska “Dajmy Drzewom Prawo”

Wszystkich przyjaciół drzew, aktywistów, profesjonalistów, urzędników, zarządców zieleni i innych zainteresowanych, którzy chcą włączyć się w proces prowadzący do zmiany prawa dla lepszej ochrony drzew, zapraszamy na

Debatę Obywatelską pn. “Dajmy Drzewom Prawo”, która odbędzie się 3-4 lutego 2023 w Julinku (w Kampinoskim Parku Narodowym) k. Warszawy

Na spotkaniu chcemy przybliżyć Państwu ostateczne brzmienie propozycji zmian prawnych, nad którymi pracujemy od pewnego czasu. Z niektórymi z Państwa już je konsultowaliśmy, m.in. na Forum Przyjaciół Drzew, spotkaniach on-line, czy też na spotkaniu Zespołu Parlamentarnego w Sejmie. Chcielibyśmy  porozmawiać też o tym jak możemy wdrażać zmiany, w szczególności jak wykorzystać rok wyborczy i wprowadzić temat do debaty przedwyborczej. W drugim dniu chcemy omówić możliwości wdrażania unijnej zasady nieczynienia znaczącej szkody środowisku (do no significant harm).

Drzewa są kluczowym elementem zielonej infrastruktury bardzo ważnym w dobie zmian klimatu. Zniszczenie drzew jest niepowetowaną stratą w perspektywie długości naszego życia. Dlatego nie możemy zwlekać z objęciem ich realną i właściwą ochroną. Zabiegamy o wprowadzenie pilnych zmian prawnych zwiększających ochronę drzew, w szczególności poprzez:

  1. wprowadzenie realnej ochrony strefy korzeni drzew oraz zapobieżenie dewastacji koron poprzez nadmierne i nieuzasadnione ich przycinanie,
  2. wydawanie zezwoleń na wycinkę drzew jedynie w przypadku uzasadnionej konieczności, przy braku rozwiązań alternatywnych,
  3. urealnienie wysokości opłat i kar za wycinkę tak by uwzględniała przynajmniej koszty ich odtworzenia,
  4. naprawę mechanizmu nasadzeń zastępczych tak by kompensowały rzeczywiste straty i zapewniały trwałość nowo sadzonych drzew,
  5. zwiększenie udziału społecznego w decydowaniu o drzewach.

Debata Obywatelska DajmyDrzewom Prawo 2023 program

Chętnych zapraszamy też serdecznie na wydarzenie medialne “SOS dla Drzew”, które odbędzie się 3 lutego w piątek o godzinie 10.00 pod wiązem – pomnikiem przyrody, w Warszawie na ul. Senatroskiej 13.

Wszystkim zarejestrowanym przed wydarzeniem prześlemy materiały do konsultacji. Liczymy na Państwa udział w spotkaniu. Do zobaczenia!

ZGŁOSZENIE UCZESTNICTWA

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Organizator zapewnia nocleg z 3 na 4 lutego 2023 r, wyżywienie oraz realizację programu.

Zgłoszenia udziału prosimy przesyłać za pomocą FORMULARZA UDZIAŁU. W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt. Informacji udziela Magdalena Berezowska-Niedźwiedź mail: m.berezowska[@]eko.org.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 26.01.2023 r. Liczba miejsc jest ograniczona. Organizator zastrzega sobie prawo do odmowy uczestnictwa w wydarzeniu.

NOCLEG

Zarezerwowaliśmy dla Państwa noclegi w Hotel Julinek***  (https://www.bbjulinek.pl/). Zapewniamy noclegi w pokojach 2 osobowych.

MIEJSCE DEBATY:

Hotel Julinek*** to połączenie sztuki, rozrywki i tradycji. Położony pod Warszawą, stanowi unikalne miejsce nie tylko na mapie Mazowsza, ale i całego kraju. Kilkadziesiąt lat temu powołano w Julinku stacjonarną, wyjątkową w skali światowej Bazę Cyrkową. Od 2015 r. istnieje Park Rozrywki w Julinku, który łączy wypoczynek na łonie natury z rozrywką oraz edukacją. Na terenie Parku Rozrywki Julinek znajduje się wejście do Kampinoskiego Parku Narodowego, który 21 stycznia 2000 roku został wpisany na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO.

ORGANIZATOR FORUM:

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja EkoRozwoju. Od powstania w roku 1991 Fundacja prowadzi działania na rzecz ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju. Na rzecz zachowania drzew działamy od 2007 roku, szkoląc, współpracując z administracją publiczną, sadząc drzewa, opracowując standardy ochrony drzew, edukując młodzież i dorosłych. Służymy wiedzą ekspercką, wspieramy aktywistów, czynnie stajemy w obronie drzew. Jesteśmy inicjatorem ruchu #PrzyjacieleDrzew i cyklicznego spotkania pn. Forum Przyjaciół Drzew

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

W dniu 3.2.2023 o godz. 10.00 wydarzenie medialne “SOS dla Drzew”, które odbędzie się pod wiązem – pomnikiem przyrody, w Warszawie na ul. Senatroskiej 13.

Wieczorem 3.2.2023 w Julinku przewidzieliśmy warsztaty żonglerki dla grupy 20 osób, które jako pierwsze zgłoszą chęć uczestnictwa w tych zajęciach.

 

 

Debatę realizujemy w ramach projektu „Chrońmy drzewa z ludźmi i dla ludzi”,  z dotacji programu Aktywni Obywatele -Fundusz Krajowy  finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.