Było sobie drzewo – projekt młodzieżowy – otwarty nabór

DOŁĄCZ DO MIĘDZYNARODOWYCH WARSZTATÓW ONLINE

CZY TY?

– dbasz o środowisko
– chcesz poznać nowych ludzi przyjaznych dla środowiska
– chcesz inspirować innych i być inspirowanym
– lubisz obcować z różnymi formami edukacji i sztuki

 

JESTEŚ?

– twórczym stworzeniem
– w wieku 12-30 *
– w stanie porozumiewać się w języku angielskim
– otwarty i chętny do rozwoju i odkrywania

BĄDŹMY WSPÓLNIE

JAK?

Kierując się kreatywnymi interdyscyplinarnymi inicjatywami dla młodzieży, stworzyliśmy długofalowy program edukacyjny „Było sobie drzewo”, aby podkreślić jego rolę w kulturze i społeczeństwie. Podczas 3 etapów projektu (patrz poniżej) będziemy pracować nad kwestiami środowiskowymi, burzy mózgów na temat głównych wyzwań środowiskowych i zrównoważonych współczesnego świata.

W trakcie projektu uczestnicy będą prowadzeni przez doświadczonych liderów, których praca opiera się na zasadach edukacji nieformalnej i uczenia się międzykulturowego. Pierwsza faza projektu obejmuje 14 spotkań on-line, których szczegółowy harmonogram znajduje się tutaj: Harmonogram [klik]

ETAPY PROJEKTU

ETAP 1 : KORZENIE

Czerwiec 2020- Lipiec 2020

Pierwsza część projektu opiera się na przeprowadzaniu twórczych spotkań artystyczno-edukacyjnych w przestrzeni on-line dedykowanym młodym ludziom z Polski i z zagranicy, których celem będzie przekazanie uczestnikom wiedzy ekologicznej, pobudzenie ich kreatywności i twórczości. Rezultatem tej części projektu będzie zebranie materiałów, inspiracji i narzędzi umożliwiających organizację i realizację projektów artystyczno-edukacyjnych w kolejnej części projektu.

Do udziału w spotkaniach zaprosimy również edukatorów i ekologów, których zadaniem będzie dostarczenie wiedzy z zakresu ekologii. Będziemy mówić o budowie drzewa, jego funkcji, o jego powiązaniach z innymi organizmami, o roli drzewa w cyklu węglowym i ważnej funkcji jaką pełnią drzewa w kontekście kryzysu klimatycznego, i o tym w jaki sposób możemy chronić drzewa. Powyższe zagadnienia zostaną zaprezentowane dzieciom i młodzieży w przystępny i atrakcyjny dla nich sposób. Spotkania, choć odbywać się będą w przestrzeni on-line opierać się będą na interaktywnych formach, uczestnicy będą mogli zadać pytania i nawiązywać dialog z resztą grupy i prowadzącymi.

Rezultatem spotkań będzie stworzenie przez uczestników i prowadzących zbioru pomysłów na indywidualne projekty edukacyjno-artystyczne będące kreatywnym przeobrażeniem zdobytej wiedzy, przyswojonych informacji i osobistych refleksji. Pomysły na projekt mogą mieć różnorodną formę i korzystać z wielu różnych technik. Może to być pomysł na sztukę teatralną, happening, stworzenie muzyki lub/i tekstu piosenki, ułożenie choreografii, namalowanie obrazu, stworzenie wystawy etc.

ETAP 2 PIEŃ

Sierpień-wrzesień 2020

W tej części projektu zakładamy organizację spotkań twórczych on-line, w których udział kontynuować mogą uczestnicy z poprzedniej fazy projektu oraz nowe osoby. W tej części będziemy rozwijać, „testować” i urzeczywistniać pomysły na projekty artystyczno-edukacyjne, które pojawiły się w pierwszej fazie projektu. Zakładamy realizację co najmniej 5 projektów. Każdy z uczestników może (ale nie musi) stać się liderem jednego z projektów (realizować jeden projekt może kilka osób i kilka grup równocześnie). Projekty mogą mieć charakter zarówno grupowy, jak i indywidualny.

ETAP 3 GAŁĘZIE

Wrzesień-Grudzień 2020

Ta części projektu służy upowszechnieniu rezultatów poprzednich faz projektu i składać się będzie z:

  1. warsztatów edukacyjno-artystycznych oraz warsztatów ekologicznych
  2. Stworzenie katalogu on-line „Było sobie drzewo”

Czy uczestnictwo jest płatne?

Udział w projekcie jest bezpłatny dzięki dofinansowaniu  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

TRWA NABÓR UCZESTNIKÓW DO PIERWSZEGO ETAPU PROJEKTU “KORZENIE” (od 17.06.2020 do 03.08.2020)

Proszę wypełnić i przesłać formularz zgłoszeniowy do 12.06.2020, 23:59

SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM WARSZTATÓW PIERWSZEGO ETAPU PROJEKTU DOSTĘPNY PO KILKNIĘCIU W PONIŻSZY LINK:

 https://fer.org.pl/harmonogram-warsztatow-bylo-sobie-drzewo-2020.pdf

W razie jakichkolwiek pytań proszę pisać e-mail do koordynatora projektu: a.mazurkiewicz@fer.org.pl