Ekocentrum

EkoCentrum Wrocław to nasza siedziba i unikatowe w skali kraju centrum edukacji ekologicznej, stworzone w miejscu, gdzie powstają najbardziej najpilniejsze problemy środowiskowe do rozwiązania, czyli w sercu miasta. Budynki z 1926 roku, które pierwotnie służyły jako lokalne warsztaty i stajnie dla koni tworzymy w EkoCentrum nową przestrzeń, odbudowaliśmy z kompletnej ruiny, zachowując i rozwijając lokalny aspekt. Stosując najnowsze technologie oraz angażując różnorodnych ludzi i środowiska w działaniach łączymy przeszłość z przyszłością.

Obecnie EkoCentrum jest jednym z niewielu miejsc w Polsce, które łączy tworzenie projektów wspierających bioróżnorodność i lokalną społecznością z wynajmem przestrzeni. To także siedziba naszych przyjaciół z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej.

 

POMPUJEMY CIEPŁO i CHŁÓD

Wykonane na naszym podwórku odwierty do głębokości 300 m, dzięki pompom ciepła, pozwalają nam wykorzystywać zimą ciepło ziemi do ogrzewania naszych budynków.  Latem podziemne instalacje wykorzystujemy do schładzania EkoCentrum – zbierają one ciepło na zimę. To naturalne ogrzewanie i klimatyzacja.

KORZYSTAMY ZE SŁOŃCA

Naturalne światło jest najlepsze.  Dlatego w EkoCentrum zainstalowaliśmy nowoczesne i energooszczędne świetliki bezpłatnie naświetlające przestrzeń pracowni. Z energii słońca korzystamy też na podwórku. Dzięki  panelom fotowoltaicznym podwórkowe lampy świecą nam za darmo.

TRZYMAMY SIĘ CIEPŁO

Dbamy o klimat zachowując ciepło.  W EkoCentrum maksymalnie ograniczamy straty energii cieplnej. Zastosowaliśmy m.in. wyjątkowo grube docieplenie (ponad ówczesne normy budowlane),  energooszczędne okna i drzwi, odzysk ciepła z wentylowanego powietrza, system okiennic oraz ograniczanie strat uciekającej energii ” przez tzw. “mostki ciepła”.

JESTEŚMY MOBILNI

Na co dzień w EkoCentrum korzystamy  na najbardziej ekologicznego środka transportu – roweru. Dla  rowerzystów stworzyliśmy parkingi rowerowe, prorowerowe ułatwienia (typu prysznice dla rowerzystów i szafki na rowerowe ubrania i sprzęty) oraz cyklooficynę, w której prowadzimy zajęcia łączące świat ekologicznych idei z praktyczną naprawą rowerów.

CZERPIEMY Z DESZCZU

EkoCentrum działa na Nadodrzu, wrocławskim osiedlu naturalnie związanym z rzeką i wodami.  Staramy się korzystać z opadów, zamiast ich unikać, lub z nimi walczyć. Woda zbierana przez system odpływu jest zbierana w specjalnym podziemnym zbiorniku i służy do podlewania roślin.

STĄPAMY NATURALNIE

Ziemia to podstawa. Ważne po czym stąpamy. W EkoCentrum wykorzystujemy naturalne i trwałe materiały.  Oprócz ceramicznych kafli stosujemy znaną od XIX wieku wykładzinę – linoleum, do której produkcji wykorzystuje się jak sama nazwa wskazuje głównie olej lniany z dodatkami naturalnych żywic,  mączki drzewnej i naturalnych barwników.

ZAZIELENIAMY BUDYNKI

Domy mogą służyć ludziom i naturze.  Zastosowane w EkoCentrum zielone dachy zwiększają walory estetyczne przyczyniając się  jednocześnie do poprawy warunków naturalnych: tworząc korzystne warunki klimatyczne oraz przestrzeń dla żywych organizmów.  Podobnie działają zielone instalacje wewnątrz – takie jak zielone ściany.

SADZIMY DOOKOŁA

Ważna jest otaczająca nas przestrzeń. Wokół EkoCentrum sadzimy pnącza i rozdajemy sadzonki roślin. Nie zapominamy też o drzewach. Symbolicznie posadziliśmy na naszym dziedzińcu gruszę konferencję, by cieszyła nas widokiem z sali konferencyjnej i umilała pracę szumem korony i owocami.