BazarBizarre #1: startujemy z nowym cyklem!

Obieg zamknięty, czyli tworzymy ogród: siejemy ziarno, sadzimy rośliny, a plony jemy z apetytem. U nas nie ma żadnych odpadków: wszystkie obierki i resztki jedzenia przemieniają się w cenny kompost, który zasila nasz ogród. Siła transformacji i żyznej przemiany w praktyce.

W sobotę, 22 czerwca zapraszamy na Ryneczek Jemiołowa na pierwszą edycję Bazar Bizarre #1 – UŻYŹNIENIE. Będziemy wspólnie tworzyć Koło Kompostu. To wydarzenie jest częścią naszego większego cyklu, który łączy temat żywności z miejskim stylem życia i sztuką, tworząc społeczność, w której mieszkańcy mogą wspólnie otwierać się na nowe doświadczenia.

Już od rana będziemy się szykować do uczty – wydarzenia pod tytułem “Artyści Karmiący”. Pod czujnym okiem gospodarzy performansu będziemy obierać ziemniaki i warzywa, kroić, siekać, mieszać farsz i lepić pierogi. Każdy, kto lubi gotować i przygotowywać posiłki na wspólny stół, jest mile widziany.

Od 10:00 do 13:00 stworzymy kompostownik od podstaw. Dr Marta Czaplicka z Uniwersytetu Przyrodniczego, ekspertka od winorośli i koordynatorka uczelnianego RWS, pomoże nam zrozumieć procesy biologiczne, które zachodzą w kompostowniku. Marta, która prowadzi swoją winnicę i produkuje wino, podzieli się także swoimi doświadczeniami z uprawą winorośli i produkcją wina w kontekście miejskich farm. Dowiesz się, jak zapewnić najlepsze warunki do przemiany organicznych resztek w wartościowy kompost i jak wykorzystać go w codziennej praktyce ogrodniczej. Rozprawimy się z mitami o kompostowaniu i odkryjemy jego wyjątkowe właściwości. Wspólnie przygotujemy też społeczny kompostownik, który na stałe zagości na Ryneczku Jemiołowa i będzie przetwarzał resztki z naszego stołu.

Bazar Bizarre odbywa się na Targowisku Jemiołowa i jest to projekt trzyletni, który bada podstawowe tematy ekologii, zapraszając do rozmowy artystów oraz praktyków tematu. Interesuje nas szczególnie spojrzenie na ekologię z perspektywy post-humanizmu, eko-humanizmu czy mrocznej ekologii. Naszym celem jest dostrzeżenie innych pozaludzkich form życia i zrewidowanie pojęcia podmiotowości. To także szczególna forma prezentacji sztuki w przestrzeni bazaru oraz poszerzenia funkcji targowiska miejskiego o nowe, rzadko spotykane aktywności.

W przygotowanych wcześniej wyniesionych grządkach posadzimy różne rośliny, w tym kwiaty i warzywa. To kolejny krok w tworzeniu ogrodu społecznego na Jemiołowej, który rozpoczęliśmy jesienią 2023 roku. Krok po kroku tworzymy tutaj twórczą i tętniącą życiem przestrzeń.

Do 13:00 planujemy zakończyć część warsztatową, by zasiąść do wspólnej uczty i dopełnić cykl obiegu materii. Podczas posiłku dokończymy rozmowy o kompoście, w tym jego symbolicznych funkcjach. Toast za kompost wzniesie Katarzyna Roj z Laboratorium Badań nad Szczęściem, prowadzonego przez Goethe Institut i m.in. BWA Wrocław. Kasia opowie nam, jak glebę postrzegają artyści, kuratorzy, projektanci spekulatywni, artystyczno-filozoficzne think tanki i grupy propagujące naturokulturę.

Równolegle, jak w każdą sobotę, będzie można odwiedzić Bazar Krótka Droga i kupić żywność bezpośrednio od lokalnych rolników. Tego dnia na Rynku Jemiołowa odbędzie się również Bazar Vintage, gdzie można znaleźć unikatowe i stylowe przedmioty.

🔵 Wydarzenie współfinansowane jest z funduszy Unii Europejskiej, w ramach programu Horizon 2020, FoodCityBoost nr projektu: 101132315. Lokalny koordynator: Fundacja Ekorozwoju w partnerstwie z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu.

Współorganizatorzy: FER, Bazar Krótka Droga, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Bazar Bizarre.

🛈 Więcej o projekcie i działaniach: foodcityboost.eu

🛍️ Wydarzenie jest częścią cyklu Bazar.Bizarre. Link do wydarzenia

Dodatkowo, we Wrocławiu nadal można zdobyć nieodpłatnie kompostownik. Jest ponad 400 do wydania!

Bazar Bizarre to wyjątkowe wydarzenie odbywające się na Targowisku Jemiołowa, mające na celu połączenie ekologii, sztuki i miejskiego stylu życia. To trzyletni projekt, który bada i prezentuje tematy ekologii poprzez pryzmat filozofii, antropologii i różnych dziedzin sztuki, takich jak post-humanizm, eko-humanizm czy mroczna ekologia. Poprzez te wydarzenia chcemy zwrócić uwagę na pozaludzkie formy życia i zrewidować pojęcie podmiotowości.

Już teraz zapraszamy na edycję jesienną pt “#Dług” (dług w banku, ale i dług planetarny). Kolejne tematy, które w ciągu nadchodzących trzech lat weźmiemy pod artystyczno-twórczo-praktyczną rozwagę to: #Gleba, #Ziarno, #Woda, #Ekosystem, #Światło i na zakończenie #ŚWIĘTO! Zapraszamy do uczestnictwa, współtworzenia i zasilania.

Program:

  • 20 czerwca godz 18: otwarcie wystawy – obiekty i instalacje zasiedlą przestrzeń całego targowiska, pawilon, plac oraz okoliczną zieleń.
  • 20 czerwca godz 19: Performance Moniki Koniecznej “Ku chwale cierpliwej miłości”.
  • 20 czerwca godz 21: „kino Brzuch reaktywacja” – kino plenerowe – program i prelekcja Rafał Jęczmyk.
  • 21 czerwca 10-18: oprowadzanie po wystawie na Targowisku.
  • 22 czerwca 10-14: Bazar Bizarre, oprowadzanie po wystawie, bazar ekologiczny, bazar vintage, targowisko w swej codziennej odsłonie.
    • 11-14: performance „Artyści karmiący” – uczta dla Wszystkich.
    • 13-16: „Porozmawiajmy o kompoście” Marta Czaplicka Uniwersytet Przyrodniczy, Monika Onyszkiewicz Fundacja Ekorozwoju, Katarzyna Roj BWA i Centrala.

Czym jest użyźnienie? Na pozór nic prostszego – obornik, przefermentowana gnojowica, kompost, dżdżownice i inne zwierzęta – tak zwany edafon glebowy, który obumarłe resztki roślin przerabia na żyzną glebę. Można wlać do gleby preparat azotowy, potasowy, fosforowy, wapniowy – pomijając naturalne procesy. Te metody mają poważne ekologiczne konsekwencje i w ostateczności prowadzą do wyjałowienia. Użyźnienie to wlać w glebę substancje, by uczynić ją żyzną, by proces rośnięcia był zadowalający – dający obfitość, wielkość i wielość, doskonałość. Życie – żywić – żyzny. Użyźnić znaczy pracować dla życia.

Do czego dążymy na naszym targowisku?

  1. Dzieła sztuki, obiekty do myślenia, czucia i medytacji mają zadanie użyźnić plac targowiska – by stało się miejscem do życia dla Wszystkich.
  2. Jednocześnie oddajemy hołd procesom odnowy gleby – regeneracji; mówiąc wprost: odrodzeniu.
  3. W sensie dosłownym – rozpoczniemy również przemianę wybetonowanego placu w miejsce żyjące tak jak żyją ekosystemy.

Wahadło – ziemia użyźniona daje żywność, daje życie – życie użyźnione to życie duchowe, życie w dialogu z niewyrażalnym (naszym medium do niewyrażalnego to sztuka, bądź działania na obrzeżach sztuki) – wahadło, bo teraz użyźniamy ziemię, a za chwilę użyźniamy duszę.