Wśród drzew, dla drzew!

Z okazji Dnia Ziemi przypadającego na 22 kwietnia zapraszamy na wydarzenie, które ma na celu przypomnieć o ważnej roli drzew w życiu ludzi, o tym że o drzewa należy dbać, otoczyć opieką i ochroną. 

Drzewa mają nieocenioną wartość – chronią nas przed upałami, suszą, powodziami i zawieruchami. Drzewa pochłaniają dwutlenek węgla, oczyszczają powietrze, są kluczowym elementem w zachowaniu bioróżnorodności w naszym ekosystemie. W obliczu kryzysu klimatycznego są nam niezbędne, bardziej niż kiedykolwiek przedtem. 

Każde drzewo to nie tylko wartość przyrodnicza, ale i kulturowa, społeczna. Każdy z nas ma jakąś osobistą historię związaną z drzewami. Pod ich koronami  nawiązują się relacje i przyjaźnie, drzewa są inspiracją, dają nam ukojenie, otaczają nas opieką. 

Drzewo – w życiu każdego z nas wiąże się z nim jakieś wspomnienie. W dzieciństwie chroniliśmy się pod zwisającymi, wiotkimi gałązkami wierzby płaczącej. Szukaliśmy takich, na które można wspiąć się wysoko i ukryć pośród liści. To były pewnie nasze pierwsze zapamiętane drzewa, pierwsze skojarzenia, odczucia. Z każdym takim drzewem z reguły wiązała się jakaś myśl, tęsknota za czasem, za miejscem, za przeszłością. Wiele z tych drzew miało i ma dla nas ten jedyny zapach, szumi właśnie tak, jak pamiętamy. 

Chcemy zaprosić Was do odszukania w swojej pamięci takich i podobnych wspomnień, do zastanowienia się, jaką rolę pełnią drzewa w życiu każdego z nas. 

Zapraszamy do Parku Tołpy, aby poznać lepiej otaczające nas drzewa, spojrzeć na nie z uważnością i wyrazić wdzięczność za ich obecność. Bądźcie z nami i dla drzew! 

program i plakat do pobrania

Miejsce: Park Tołpy, przy Kontenerze Kultury ESK

Termin: 22.04.2022, w godzinach 13:00-17:30

13:00-16:00 – “ZAPUSZCZAMY KORZENIE” – animacje i zabawy edukacyjne o drzewach dla dzieci i młodzieży prowadzone przez edukatorów Fundacji EkoRozwoju i Stowarzyszenia Żółty Parasol. W ramach zajęć stworzymy rozległy system korzeniowy platana, zrobimy galerię drzew i posadzimy nasionka (przy Kontenerze Kultury ESK). WSTĘP WOLNY. 

13:30-15:00 – ”DRZEWA – poznajmy je bliżej” – spacer przyrodniczy dla szkół z Magdą Berezowską-Niedźwiedź (edukatorką Fundacji EkoRozwoju) w Parku Tołpy. Przyjrzymy się koronie drzewa, za pomocą sondy zbadamy korzenie, opukamy pień i poszukamy dziupli (GRUPA ZAMKNIĘTA). 

14:00-16:30 – “DRZEWO OPOWIEŚCI” – podzielimy się swoim wspomnieniem, historią, refleksją o ważnym dla Was drzewie (drzewach), które zostaną przez Was spisane na dedykowanych w tym celu karteczkach, a jeśli wyrazicie zgodę – również opublikowane na stronie Przyjaciół Drzew. Wasze historie zawiesimy na wybranym drzewie w Parku Tołpy, tworząc wspólnie nasze Drzewo Opowieści (wierzba płacząca nad stawem). WSTĘP WOLNY. 

16:30 – “Muzyczna historia o Bardzo Wyjątkowym Drzewie”wydarzenie prowadzone przez Sama Alty – interaktywny muzyczny happening, podczas którego wspólnie opowiemy historię o Bardzo Wyjątkowym Drzewie. Przyjdźcie, posłuchajcie, dołączcie. Bądźmy razem wśród drzew, z drzewami i dla drzew.  WSTĘP WOLNY. 

Samuel Alty jest wielokrotnie nagradzanym kompozytorem, autorem tekstów, performerem teatru fizycznego, dyrektorem muzycznym, aktywistą i nauczycielem. Od 2011 roku mieszka w Polsce i jest związany z Teatrem Pieśń Kozła, Studiem Matejka i Instytutem Grotowskiego. Występował i prowadził warsztaty na arenie międzynarodowej, był odbiorcą nagrody Best Music Award w Ozdemir Nutku Theatre Awards (Turcja) – 2019. Teledysk do jego piosenki “Where the Sea Meets the Land” był nominowany na North Europe International Film Festival 2021.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja EkoRozwoju. Współorganizator: Stowarzyszenie Żółty Parasol, Partner: HUBA –  hub aktywistyczny

#PrzyjacieleDrzew, #DrzewaDlaKlimatu

 

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu “Obywatele dla drzew – drzewa dla klimatu”  finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele –Fundusz Regionalny.