SERWIS: fer.org.pl współpraca Dla ngo zielona brama
 
KALENDARZ WYDARZEŃ
 

11 listopada 2009
Zielona Brama, czyli ekologia w internecie

mala fotka

Zapraszamy ogranizacje społeczne do współpracy!

Od 1999 roku Fundacja EkoRozwoju prowadzi serwer ekologiczny „Zielona Brama”. Obecnie, sięgająca rzędu 290 000 roczna liczba odwiedzin i zasoby przekraczające 35 000 stron www, stawiają Bramę na pozycji zdecydowanego lidera pozarządowych, niekomercyjnych, internetowych inicjatyw o tematyce ekologicznej w Polsce. „Zielona Brama” pełni rolę  Serwera Ekologicznych Organizacji Pozarządowych, a od 2002 roku również  Wortalu Ekologicznego. Wortal prowadzony jest we współpracy z Polską Zieloną Siecią, oraz z partnerami dolnośląskimi: Fundacją „Zieloną Akcja” z Legnicy i Fundacją Kultury Ekologicznej z Jeleniej Góry. Wyrazem uznania dla Projektu "Zielona Brama" było przyznanie mu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w 2003 roku Nagrody "Zielonego Liścia", przyznawanej najlepszym projektom z zakresu edukacji ekologicznej na Dolnym Śląsku.
Jedną z najważniejszych misji Fundacji jest podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Staramy się, aby nasze działania przyczyniały się do wzrostu aktywności społecznej; ilości podejmowanych inicjatyw oraz aktywnego udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji ważnych dla ochrony środowiska. W edukacji ekologicznej wykorzystujemy nowoczesne środki przekazu takie jak internet, radio i telewizja. Głównymi adresatami naszych działań są: dzieci i młodzież, działacze społeczni, urzędnicy i samorządowcy, nauczyciele, dziennikarze, oraz rolnicy i inni mieszkańcy wsi.

Serwer Organizacji Ekologicznych
Funkcjonowanie serwera bazuje na środkach Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, co daje możliwość świadczenia bezpłatnych usług liderom, organizacjom i inicjatywom ekologicznym. Należą do nich:
• konta pocztowe (obecnie ich liczba wynosi 417),
• ekologiczne listy dyskusyjne (aktualnie jest ich 66),
• możliwość publikowania stron internetowych (własne witryny na „Zielonej Bramie” posiada 19 organizacji pozarządowych),
• wydawanie w internecie swoich publikacji
Nad bezawaryjnym działaniem serwera czuwa administrator, który nie tylko nadzoruje proces publikowania na serwerze stron www., ale udziela również bezpłatnych konsultacji technicznych posiadaczom kont pocztowych i www oraz administratorom list dyskusyjnych. W związku ze stale rosnącą liczbą użytkowników staramy się na bieżąco modernizować jednostkę centralną oraz oprogramowanie. Aktualnie serwer funkcjonuje pod uważanym powszechnie za jeden z najbardziej stabilnych i bezpiecznych, systemem Linux Debian.

Rozwój projektu przyczynia się do ciągłego ulepszania systemu przepływu informacji wewnątrz ruchu pozarządowego oraz pomiędzy organizacjami pozarządowymi i innymi grupami społecznymi zajmującymi się edukacją ekologiczna.

Wortal Ekologiczny

W skład portalu wchodzą następujące elementy:
• serwis informacyjny, w tym, m.in.; dokumenty, stanowiska, opracowania, katalog linków, poradnik prawny, przewodnik - ciągle rozbudowywany zbiór informacji o charakterze praktycznym, katalog linków,
• katalog dolnośląskich organizacji ekologicznych
• ekologiczny przegląd prasy; dolnośląskiej, ogólnopolskiej, zagranicznej
• kalendarium imprez ekologicznych

• sondy badające opinie społeczną,
• system poleceń,
• serwisy tematyczne: serwis Klubu Przyrodników, serwis edukacyjny bociany.pl, serwis agro-eko-info, serwis kur rasy Zielononóżki Kuropatwianej, serwis ekojamark.pl, serwis odra.edukacja.pl, serwis ptaki.info.pl, serwis PCB-stop, serwis Czas na Odrę, serwis prawny serwis Fundusze Strukturalne, serwis „Poradnik Odpadowy”, serwis energetyczny „Cieplej”, Serwis Natura 2000, serwis „Ekorozwój Doliny Baryczy”.

Stale rosnąca objętość w/w serwisów tematycznych jest wynikiem aktywności organizacji korzystających z serwera. Efektem czego jest zwiększenie dostępu do informacji dotyczącej ochrony środowiska.

Nowatorskie środki przekazu

Aby uatrakcyjnić formę przekazu treści ekologicznych, podstawowe medium, jakim jest internet, wzbogacamy o formy przekazu wizyjne oraz dźwiękowe. Dzięki wykorzystaniu interaktywnych możliwości, jakie dają media elektroniczne odbiorcy stają się aktywnymi współtwórcami przekazywanych treści.
W ramach współpracy Fundacji z Polskim Radiem Wrocław powstały 3 cykle audycji radiowych, dostępne na naszym serwerze w formacie mp3:
• 50 audycji „Zielonym do Unii” na temat ekologicznych aspektów II filaru Wspólnej Polityki rolnej UE w serwisie agro.eko.org.pl ,
• 18 audycji z cyklu „Ptasie Radio”, umieszczone na stronach serwisu ptaki.info.,
• 12 audycji „Natura 2000 na rowerze” pliki audycji, wraz z opisami trasy i mapami zostały umieszczone w internecie w jako dodatkowy segment w serwisie poświeconym naturze 2000 na Dolnym Śląsku.
Na serwisie ptaki.info można było oglądać pierwsze w Polsce, transmisje na żywo z życia ptaków. Transmisje odbywały się w nowatorskiej technologii, za pośrednictwem kamery z radiołączem i łącza internetowego ISDN.
Wydaliśmy także 1000 egzemplarzy płyt CD „Zielona Brama Poleca” zawierających filmy o tematyce ekologicznej. Płyty dystrybuowane do gmin, organizacji i gimnazjów i liceów Wrocławia i Dolnego Śląska spełniają rolę atrakcyjnego materiału promocyjnego Projektu.

Koordynator projektu www.eko.org.pl                        

Dominik Dobrowolski dominik@eko.org.pl              

 

Koordynator projektu www.ptaki.info 

Cezary Grochowski cezary@eko.org.pl

 

prawa autorskie: TERRA login