SERWIS: fer.org.pl wiadomości 2011
 
KALENDARZ WYDARZEŃ
 

28 października 2011
Turystyka szansą na rozwój – nasze działania w Armenii

mala fotka

Pełną parą idą prace w naszym projekcie w Armenii. Wspólnie z naszymi ormiańskimi  partnerami realizujemy działania związane z rozwojem turystyki w dwóch południowych regionach (marzach) Gekharkunik i Wajoc Dzor. 
 
Latem w trzech rejonach Yeghegnadzor, Martuni i Chambarak odbywały się szkolenia z agroturystyki. 
W szkoleniach wzięło udział ponad 60 osób. Informacje o tym czym są i jak funkcjonują gospodarstwa agroturystyczne okazały się szczególnie cenne i inspirujące dla mieszkańców małych wiosek. Ludzie żyją tu bardzo skromnie. Młodzi uciekają do miast lub emigrują. Szanse na znalezienie pracy są niewielkie. Jednak po wspólnej analizie zasobów ludzkich, przyrodniczych, kulturowych i logistycznych uczestnicy szkoleń z większym optymizmem spojrzeli na możliwości rozwoju turystyki w swoich regionach. Niezwykła przyroda, zabytki wczesnochrześcijańskiej kultury sakralnej, a przede wszystkim ujmująca gościnność Ormian to ogromny potencjał do wykorzystania. 
 
W połowie sierpnia Fundacja EkoRozwoju wraz z ormiańskimi partnerami ogłosiła program mikro grantów na rozwój małego biznesu związanego z rozwojem turystyki. Zainteresowanie było ogromne – niewiele jest takich programów mikro-grantowych realizowanych w Armenii. Budżet programu grantowego wynosi 61 000 złotych. We wrześniu  odbywały się specjalistyczne szkolenia i konsultacje, przygotowujące do składania wniosków. Na początku października rozstrzygnięto konkurs. Przyznano 8 mikro-grantów. 
 
W regionie Wajoc Dzor wybrano projekty związane z tworzeniem dodatkowych usług dla turystów  - wypożyczalnia rowerów, promocja już  istniejących B&B i  nowopowstałych agroturystyk, produkcja pamiątek z regionu oraz gospodę oferującą degustację wina i tradycyjnych dań. W Martuni, gdzie infrastruktura turystyczna jest jeszcze bardzo słabo rozwinięta wsparliśmy 2 agroturystyki i rozwój turystyki konnej.
Na osobną wzmiankę zasługuje projekt, który złożyli mieszkańcy  wioski Getik ( pomiędzy słynnym kurortem Diliżanem a jeziorem Sewan). Przygotowali oni koncepcję włączenia kilkunastu mieszkańców w rozwój turystyki swojej wioski. Będę tu działały gospodarstwa agroturystyczne, sezonowa smażalnia ryb, małe muzeum wsi, produkcja regionalnych pamiątek oraz usługi transportowe. 
 
Gro naszych działań realizowanych jest w Wajoc Dzor, w rejonie Yeghegnadzor – tu pracujemy nad oznakowaniem szlaku, przygotowaniem strony internetowej oraz broszurki – mapy, promującej region. Tu też  staramy się stworzyć sieć gospodarstw oferujących różnorodne usługi turystyczne. 
 
To w tym regionie, w wiosce Areni odbywa obchodzone w każdy pierwszy weekend października się słynne w całej Armenii - Święto Wina. Wspólnie z lokalnymi partnerami przygotowaliśmy stoisko promujące zrównoważona turystykę oraz usługi uczestników naszego projektu. 
  
W regionie Martuni nasi partnerzy, Stowarzyszenie Millennium, realizowało rok wcześniej duży projekt, w ramach którego także powstała strona internetowa promująca ten  zakątek Armenii. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia: www.travelingarmenia.am.
 
Na tej stronie już wkrótce znajdą się także informacje o regionie Wajoc Dzor. 
 

 

(wiadomości, 2011 )
  1. Degustacją wody "wrocławianki" zakończyliśmy projekt "Gra o Wodę"
  2. Turystyka w Dolinie Baryczy
  3. "Energia Zmian" - zapraszamy na panele dyskusyjne w Poznaniu i Katowicach
  4. Posadzimy drzewa na wrocławskich Złotnikach!
  5. 7 klimatycznych gmin
  6. Turystyka szansą na rozwój – nasze działania w Armenii
  7. Naturalna Akademia Przeciwpowodziowa
  8. Możliwości przyjaznej przyrodzie ochrony przeciwpowodziowej w regionie Liberec
  9. Festiwal Karpia w Żmigrodzie - Zielonym Wydarzeniem
  10. Statuetka dla filmu Artura Homana Rytmy Natury w Dolinie Baryczy
prawa autorskie: TERRA login