SERWIS: fer.org.pl wiadomości 2011
 
KALENDARZ WYDARZEŃ
 

10 października 2011
Festiwal Karpia w Żmigrodzie - Zielonym Wydarzeniem

Realizowany w tym roku po raz pierwszy Festiwal Karpia w gminie Żmigród uzyskał w dniu 4.10.2011 potwierdzenie zgodności ze standardami Zielonych Wydarzeń. Po poprzedzających imprezę konsultacjach z Fundacją EkoRozwoju udało się wprowadzić istotne proekologiczne udoskonalenia programu. Zorganizowano m.in. selektywną zbiórkę odpadów oraz transport zbiorowy na imprezę, przygotowano dla wystawców zalecenia  dotyczące ograniczenia ilości odpadów oraz humanitarnych i zgodnych z prawem metod odłowu i uboju ryb. W trakcie zorganizowanych przez Fundację po imprezie warsztatów dokonano oceny wypełniania zielonych standardów, ustalono nasadzenia drzew (w ilości 20) kompensujących powstałą emisję dwutlenku węgla oraz zaplanowano wprowadzenie kolejnych proekologicznych rozwiązań w edycji 2012.
 
Realizowany w standardzie Zielonych Wydarzeń Festiwal Karpia ma szansę stać się dobrym przykładem dla innych przedsięwzięć prowadzonych w ramach Dni Karpia w Dolinie Baryczy oraz innych imprez realizowanych w regionie. Wspólne działania gminy Żmigród i Fundacji EkoRozwoju realizowane są w ramach programu Zielone Wydarzenia na Zieloną Prezydencję wspieranego przez Ministerstwo Środowiska.  
 
W ten sposób Fundacja EkoRozwoju po raz kolejny wymacnia zrównoważony rozwój Doliny Baryczy - jednego z cenniejszych pod względem przyrodniczym obszarów w naszym kraju. Wcześniej Fundacja zainicjowała między innymi system proekologicznej marki lokalnej "Dolina Baryczy poleca", rozwój oferty turystyki przyrodniczej, program aktywizujących społeczeństwo obywatelskie grantów "Działaj lokalnie" oraz cykl imprez "Dni Karpia" promujących wolory przyrodnicze i niezbędną dla ich utrzymania tradycję gospodarki rybackiej w regionie.
 
Relacja z wydarzenia na stronie www.zmigrod.com.pl.
 
Więcej informacji o projekcie na stronie www.zielonewydarzenia.eko.org.pl.
 
Zapraszamy do zapoznania się z metodą Zielonych Wydarzeń w przygotowanej przez FER publikacji 
 
 

 

(wiadomości, 2011 )
  1. Degustacją wody "wrocławianki" zakończyliśmy projekt "Gra o Wodę"
  2. Turystyka w Dolinie Baryczy
  3. "Energia Zmian" - zapraszamy na panele dyskusyjne w Poznaniu i Katowicach
  4. Posadzimy drzewa na wrocławskich Złotnikach!
  5. 7 klimatycznych gmin
  6. Turystyka szansą na rozwój – nasze działania w Armenii
  7. Naturalna Akademia Przeciwpowodziowa
  8. Możliwości przyjaznej przyrodzie ochrony przeciwpowodziowej w regionie Liberec
  9. Festiwal Karpia w Żmigrodzie - Zielonym Wydarzeniem
  10. Statuetka dla filmu Artura Homana Rytmy Natury w Dolinie Baryczy
prawa autorskie: TERRA login