SERWIS: fer.org.pl wiadomości 2014
 
KALENDARZ WYDARZEŃ
 

25 kwietnia 2014
Krzysztof Smolnicki Człowiekiem Roku Polskiej Ekologii!

mala fotka

Krzysztof Smolnicki, ekolog, rowerzysta, wegetarianin, ojciec i mąż, skromny lider  Fundacji Ekorozwoju, robiący wielkie rzeczy został wybrany w konkursie „ CZŁOWIEK ROKU 2013” – autorytetem w dziedzinie ochrony środowiska.

W regulaminie Konkursu zapisano pięknie: „Człowiekiem Roku 2013 może zostać osoba, która w sposób ponadprzeciętny, całą swoją pracą zasłużyła się w roku 2013 dla ochrony środowiska nie bacząc na trud podjętych prac dla dobra wspólnego.”

Krzyś Smolnicki pięknie się wpisuje w to motto. Prezesuje wciąż tej samej firmie - Fundacji EkoRozwoju- FER, która w miarę swego rozwoju dostosowywała nazwy do zakresu działalności. Krzysztof z małej fundacji, powstałej w 1991r. i zwanej  wówczas  Fundacja Oławy i Nysy Kłodzkiej, zrobił profesjonalną organizację. FER realizujzuje obecnie liczne projekty zrównoważonego rozwoju w kraju i za granicą, zatrudniając na stałe obecnie 16 osób, a na zlecenia - setki w okresie działania fundacji i jej następczyń.

Wspiera aktywnie ruch ekologiczny. Jego aktywność i udział w we władzach pozwolił też rozwinąć Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć – reprezentację jedynej sieci pozarządowych organizacji ekologicznych w Polsce -  w dużą organizację, rozwijającą ogólnopolskie projekty.

Wymieniamy tylko największe, wybrane projekty FER, aby oddać skalę działań Krzysztofa Smolnickiego i jego organizacji:
•    STRAŻNICY NATURY - obywatelski monitoring działań administracji publicznej w ochronie przyrody
•    Drogi dla Natury - kampania informacyjna LIFE
•    Integracja w jurcie – wielokulturowość od kuchni i w podróży
•    Film przyrodniczy "Sekretne życie drzew"
•    Ogólnopolska kampania selektywnej zbiórki ZSEE „Zamień elektroOdpady Na Kulturalne    Wypady
•    Jarmarki Ekologiczne we Wrocławiu
•    Turystyka przyjazna przyrodzie w Dolinie Baryczy
•    KUPUJ ODPOWIEDZIALNIE - TWOJE PIENIĄDZE KSZTAŁTUJĄ ŚWIAT!
•    Reintrodukcja i restytucja niepylaka apollo na Dolnym Śląsku
•    Herbata jako produkt lokalny w Tkibuli, Gruzja - wsparcie rozwoju małej przedsiębiorczości


W ubiegłym roku Krzysztof  Smolnicki wraz z  FER- otworzył we Wrocławiu, rewitalizując wcześniej energetycznie budynek miejski, EkoCentrum. Trwało to 3 lata. Kosztem wieluset godzin pracy i zdobywając blisko 3,5 milionowe dofinansowanie z środków UE otworzono pierwszy tego rodzaju miejski ośrodek eko-edukacji, z odnawialnymi źródłami energii, zielenią  i zachowaniem zabytkowej struktury budynków.

Krzysztof to człowiek debaty, dialogu, daleki od łatwych sądów, a jednocześnie zdecydowany ochroniarz, którego frustruje niszczenie przyrody i głupota nieświadomych lub interesownych ludzi. Wielu z Was go zna i wie, że to człowiek skromny, konstruktywny, ekolog jak się patrzy.

Radosław Gawlik ,
Prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA 
Laureat konkursu Człowiek Roku Polskiej Ekologii 2010
-----------------------------------------
Tarcza Wojownika Gai dla Krzysztofa Smolnickiego - lidera Fundacji EkoRozwoju (wraz z tytułem Człowieka Roku Polskiej Ekologii 2013) // według werdyktu kapituły: Człowiek Roku 2013 to osoba, która w sposób ponadprzeciętny zasłużyła się w roku 2013 dla ochrony środowiska, nie bacząc na trud prac podjętych dla dobra wspólnego. //

Konkurs służy popularyzacji osób i działań szczególnie ważnych dla środowiska przyrodniczego w Polsce oraz prezentacji autorytetów w tej dziedzinie. //

O wynikach konkursu zadecydowała niezależna kapituła w składzie: Jacek Bożek - laureat konkursu 2001, Wojciech Gąsienica-Byrcyn - laureat konkursu 2000, Piotr Gliński - profesor socjologii, członek Polskiej Akademii Nauk, Grażyna Hodun - koordynator obchodów Dnia Ziemi 2013, Anna Kalinowska 2002, Sławomir Kuczmierowski - sekretarz, Mira Stanisławska - Meysztowicz - laureatka konkursu 2004, Andrzej Kassenberg - laureat konkursu 2005, Krzysztof Skóra - laureat konkursu 2007, Adam Wajrak - laureat konkursu 2008, Bohdan Szymański - laureat konkursu 2009, Radosław Gawlik - laureat konkursu 2010, Ewa Smuk - Stratenwerth laureat konkursu 2011, Jarosław Pająkowski - laureat 2012".
 

(wiadomości, 2014 )
  1. Krzysztof Smolnicki Człowiekiem Roku Polskiej Ekologii!
  2. e-ZONKW w Opolu już 26 kwietnia!
  3. Noc Sów we Wrocławiu
  4. Strażnicy Natury - wypełnij ankietę!
  5. Moje zielone miasto - zajęcia pozalekcyjne w EkoCentrum
  6. ZAPROSZENIE NA WARSZTATY „Klimat dla rolników – rolnictwo, a zmiany klimatu”
  7. 1% dla Natury i Człowieka
  8. Seminaria antyazbestowe w województwie opolskim
  9. Start ogólnopolskiej trasy – Ośmiokąt edukacyjny
  10. Antarktyka śladami rejsu sir Ernesta Shackletona - czwartkowe spotkania w EkoCentrum
prawa autorskie: TERRA login