SERWIS: fer.org.pl wiadomości 2013
 
KALENDARZ WYDARZEŃ
 
Dartkweti - praca wre

Manana i Madona w towarzystwie Khatuny z TDDF

Terjola - zajęcia z młodzieżą

Terjola - prace dzieci

Na szlaku

14 stycznia 2013
Jak lokalny lider zmienia świat? Akademia Lidera w Gruzji

mala fotka

Posadzone drzewa, warsztaty rękodzieła dla dzieci, pomalowane płoty i wyremontowane podwórka przy przedszkolach, wytyczony szlak turystyczny i nowa przestrzeń dla mieszkańców wiosek – w ciągu trzech miesięcy z inicjatywy dwunastu lokalnych liderów z Gruzji zrealizowało małe  inicjatywy na rzecz lokalnych społeczności.

Podczas dwóch  zjazdów Akademii, pod kierunkiem gruzińskich trenerów, lokalni liderzy uczyli się podstaw pracy ze swoimi społecznościami m.in. identyfikowania problemów oraz przekuwania ich na cele i konkretne działania, właściwej komunikacji oraz angażowania członków społeczności do współdziałania. Dziesięciu  najaktywniejszych uczestników wzięło udział w wizycie studyjnej w Polsce, poszukując tutaj inspiracji do dalszych działań.

Efektem ich pracy były Małe Projekty, czyli działania podjęte z lokalną społecznością na rzecz rozwiązania wspólnie zidentyfikowanych problemów. W dziesięciu wioskach rzeczywistość zaczęła się zmieniać.

W wiosce Darkweti (rejon Chiatura) za sprawą Manany Mobedadze oraz Madony Kurtsadze wir pracy porwał niemal całą woskę : panowie nosili kamienie, murowali, naprawiali, konstruowali, panie organizowały posiłki. Lokalny biznes udostępnił traktor oraz materiały budowlane,. Efektem starań jest wyremontowany skwerek przy Centrum Kultury, który przerodził się w miejsce spotkań dla uczęszczającej do Centrum młodzieży oraz mieszkańców wioski.

W Satsire (rejon Tkibuli) dzięki wysiłkom mieszkańców zabezpieczono ujęcie wody dla okolicznych wiosek. Panowie pracujący na zmiany oczyścili teren, postawili ogrodzenie, zabezpieczyli wejście do 400-tonowej cysterny, która latem stawała się niebezpiecznym kąpieliskiem dla dzieci. Całością prac kierowała Lela Zarnadze.

W Terjoli, w zajęciach z rękodzieła uczestniczyła młodzież z Dziennego Centrum Opieki dla dzieci niepełnosprawnych. Dzięki inicjatywie Natii Gamkrelidze zorganizowano warsztaty, w których pomagali wolontariusze z okolicznych szkół, zorganizowano także wystawę i prezentację prac. Mamy nadzieję, że tego typu inicjatywy będą kontynuowane dzięki nauczycielom,przeszkolonym  z zakresu wykorzystania technik rękodzielniczych w pracy z dziećmi.

Turysta, który dotrze w okolice Nikortsmindy (rejon Ablorauri) będzie miał okazję przejść się szlakiem oznaczonym przez Raczyński Klub Turystyczny, który zaprowadzi go do pobliskiej jaskini i malowniczych ruin cerkwi zagubionych w lesie. Nad oczyszczeniem szlaku i jego oznaczeniem pracowała młodzież z Amblorauri oraz Klub Turystyczny pod kierownictwem Natii Maisashvili.

W Kursebi i Orpiri (rejon Tkibuli) dzieci w przedszkolach będą mogły już wiosną bezpiecznie wyjść na podwórko, w Kedzie i Gelati uczniowie pilnować będą nasadzonych przez siebie drzewek.

Realizacja wszystkichinicjatyw była wielką przygodą i szkołą obywatelskiej aktywności zarówno dla liderów, jak i dla trenerów, mentorów i lokalnych społeczności. Mamy nadzieję, że Małe Projekty do dopiero początek trwałych zmian, które będą inicjować nasi liderzy w przyszłości.

Projekt realizowany był przez Fundację EkoRozwoju w partnerstwie z Tkibuli District Development Fund (TDDF), Caucasus Environmental NGO Network CENN oraz Black Sea Eco – Accademy (BSEA) przy współpracy Biologicznego Stowarzyszenia Elkana.

Więcej informacji o projekcie znajdziesz tu.

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012r. Program "Wsparcie Demokracji"

                                 

 

(wiadomości, 2013 )
  1. Zaproszenie na szkolenie: Jak zwiększać dostęp do informacji o środowisku
  2. Seminaria antyazbestowe - czas na Wielkopolskę!
  3. Warsztaty WODA - nie marnuję!!
  4. Strażnicy natury - zapraszamy na szkolenie
  5. Gra o ziemię!
  6. Pokazy filmów o historii Nadodrza w EkoCentrum
  7. Seminaria antyazbestowe na Śląsku
  8. Herbatka w Tkibuli czyli pracujemy nad produktem lokalnym
  9. Ogłoszenie o zamiarze udzielenia zamówienia
  10. Zapraszamy na zajęcia edukacyjne w ramach programu "EkoCentrum Wrocław"
prawa autorskie: TERRA login